Achema Group, jedna z największych spółek prywatnych na Litwie działająca w sektorze chemicznym, planuje zainwestować w budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Chce również zbudować fabrykę komponentów farm, która miałaby powstać w porcie w Kłajpedzie.

Koncern nie wyklucza zaangażowania w świadczenie usług serwisowych dla farm wiatrowych zarówno na morzu jak i na lądzie.

Jak zaznacza Nerius Jasinavicius, członek zarządu Achemy, od ponad 10 lat spółka rozważa budowę instalacji wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Według analiz zleconych przez koncern farmy mogły powstać niedaleko Kłajpedy i Połągi.

Po podjęciu decyzji przez rząd Litwy o rozwoju offshore i podaniu informacji o planach ogłoszenia aukcji na 2023 rok Achema postanowiła zmienić swoje plany – powiedział Jasinavicius.

W tym kontekście zaznaczył, że firma przeładunkowa Klasco, która należy do Achemy posiada duży, nieużywany obszar na terenie portu w Kłajpedzie. Jego zdaniem mógłby tam powstać zakład produkcji elementów do morskich farm wiatrowych.

W połowie lipca Rytis Kėvelaitis, wiceminister energetyki Litwy, nie wykluczył, że port w Kłajpedzie może zostać wykorzystany do realizacji projektów morskich farm wiatrowych na Litwie. – Chodzi o obszar o powierzchni 15 hektarów, który mógłby zostać wykorzystany w łańcuchu dostaw dla offshore, a także eksploatacji i utrzymania ruchu w porcie. Ustalenia zostaną przedstawione przez władze portu do końca września – stwierdził.

Pod koniec czerwca Rząd Litwy przyjął koncepcję rozwoju offshore. Pierwsza aukcja na budowę morskich farm wiatrowych ma zostać przeprowadzona w 2023 roku. Do 2030 roku Litwa chce posiadać instalacje o mocy do 700 MW, a pierwsza energia z morskich farm ma popłynąć już w 2028 roku. Offshore może pokryć nawet 25% energii zużywanej w kraju.

Achema posiada lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 60 MW w Czechach i Chorwacji. W 2019 roku wyprodukowały 114 500 MWh energii. Ponadto spółka zależna Renerga buduje na Litwie dwie elektrownie wodne i farmę wiatrową o łącznej mocy 57,6 MW.

Źródło: The Baltic Course

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20