Arabia Saudyjska planuje zbudować największą na świecie instalację do produkcji amoniaku z wykorzystaniem zielonego wodoru. Wart 5 mld dolarów zakład ma powstać w NEOM i pozwoli na redukcję emisji CO2 o 3 mln ton rocznie. To tyle ile emituje 700 tys. samochodów.

Stosowna umowa została podpisana przez przedstawicieli NEOM, planowanej strefa ekonomiczna w Arabii Saudyjskiej, Air Products i ACWA Power. Dziennie instalacja wykorzystującą technologie Thyssenkrupp ma produkować dziennie 650 ton zielonego wodoru, który będzie mógł być importowany na rynki światowe. Paliwo ma być dostarczane na potrzeby transportu. Z kolei wyłącznym odbiorcą zielonego amoniaku będzie spółka Air Products. Dostawcą technologii dla instalacji produkcji amoniaku duńska firma Haldor Topsoe.

Do produkcji zielonego wodoru zostanie wykorzystanych ok. 4 GW mocy zainstalowanych w OZE oraz magazyny energii. Następnie zostanie dokonana konwersja wodoru w amoniak. Dzięki temu produkowanych będzie 1,2 mln ton zielonego amoniaku. To innowacyjne podejście ułatwiające bezpieczny i niezawodny transport oraz magazynowanie paliwa przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury. Instalacja ma zostać uruchomiona w 2025 roku. Jak podkreślają Saudyjczycy budowa instalacji wbuduje się w realizacji strategii Saudi Vision 2030, której celem jest rozwój zielonej energetyki i gospodarki o obiegu zamkniętym.

Azoty chcą rozwijać wodór

Realizacją projektów wodorowych jest zainteresowana także Grupa Azoty. Obecnie połowa wodoru produkowanego w Polsce powstaje w zakładach należących do koncernu. Głównie jest wykorzystywany na potrzeby własnej syntezy chemicznej. Produkowany jest gazu ziemnego, jako produkt do syntezy amoniaku. Rocznie Grupa Azoty sprzedaje ok. 600 ton wodoru. Dla porównania instalacja w Arabii Saudyjskiej ma dziennie produkować 650 mln ton paliwa. Na początku lipca Azoty podpisały list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego. Sygnatariuszami dokumentu są przedstawiciele polskich placówek badawczych, stowarzyszeń i firm z sektora chemicznego, paliwowego, energetycznego i motoryzacyjnego.

Źródło: H2-view.com/ACWA Power

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20