Australia zastosuje szybką ścieżkę wydania pozwoleń wartego 22 mld dolarów projektu dostaw energii słonecznej do Singapuru przez najdłuższy na świecie, podmorski kabel wysokiego napięcia.

Projekt Australia-ASEAN Power Link (AAPL) realizowany przez singapurską spółkę Sun Cable zakłada połączenie planowanej farmy fotowoltaicznej o mocy 10 GW i magazynu energii o pojemności 30 GWh znajdujących się na obszarze Terytorium Północnego z Singapurem i docelowo Indonezją przy pomocy 4500 km interkonektora.

David Griffin, dyrektor wykonawczy Sun Cable uznanie AAPL za projekt Strategiczny dla Wspólnoty Narodów (Commonwealth) znacząco przyspieszy uzyskanie wszystkich zgód i pomoże wypracować model finansowania w zakładanym terminie do końca 2023 roku.

Spółka chce wybudować magazyn energii w Darwin. Ma tam też w przyszłym roku powstać zakład produkcji modułów fotowoltaicznych, które zostaną wykorzystane do budowy wspomnianej instalacji PV. Jak wynika z harmonogramu zamieszczonego na stronie Sun Cable sama budowa połączenia z Singapurem miałaby się rozpocząć w 2023 roku i zakończyć w 2027 roku. Wtedy też jest zaplanowane uruchomienie interkonektora.

Minister energii Australii Angus Taylor powiedział, że projekt AAPL ma strategiczne znaczenie dla kraju, który jest największym na świecie eksporterem węgla i LNG i chce pozostać głównym eksporterem energii. Canaberra chce wykorzystać ten potencjał do tworzenia setek miejsc pracy.

W ubiegłym roku projekt AAPL uzyskał wstępne finansowanie od dwóch australijskich miliarderów, w tym założyciela Atlassian Mike’a Cannon-Brookes, który nazwał go ,,szalonym” ale ,,sprawdzonym pod względem inżynieryjnym”.

Kangur czy Wiking?

W połowie lipca National Grid, operator sieci elektroenergetycznych w Wielkiej Brytanii, poinformował o rozpoczęciu budowy połączenia Viking Link między Danią a Wielką Brytanią. Umożliwi ono dostawę nadwyżkę energii z instalacji OZE w Danii do odbiorców brytyjskich. Ma liczyć 765 km i po uruchomieniu w 2023 roku będzie najdłuższym na świecie połączenie elektroenergetyczne wysokiego napięcia.

Źródło: Reuters

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20