Tankowiec z 85 tys. ton azerskiej ropy dla Białorusi przypłyną do portu w Odessie na Ukrainie. To już piąta dostawa zrealizowana przez spółkę SOCAR. Surowiec ma trafić do rafinerii w Mozyrzu między 10 a 15 lipca.

– Tankowiec przypłynął do portu Jużnyj w poniedziałek wieczorem. We wtorek rozpoczęło się wypompowywania ropy – poinformował Aleksandr Tiszczenko, rzecznik prasowy Belneftekhim.

Spółka zakłada, że surowiec trafi do rafinerii w Mozyrzu między 10 a 15 lipca. Rzecznik Belneftekhim dopytywany o kolejne dostawy ropy drogą morską odpowiedział, że trwają rozmowy na ten temat.

Między marcem i kwietniem SOCAR Trading  zrealizował cztery dostawy dla Belneftekhim o łącznym wolumenie ok. 335 tys. ton. Trzy ładunki dostarczono w marcu (ok. 250 tys. ton), a jedna w kwietniu (ok. 85 tys. ton). Surowiec z portu Jużnyj został dostarczony przez ropociąg Odessa-Brody do rafinerii w Mozyrzu. Wcześniej Andriej Rybakow, prezes Belneftekhim, poinformował, że do końca roku SOCAR może dostarczyć do miliona ton ropy.

Skąd Białoruś importuje ropę?

Białoruś podejmuje działania na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw. Obecnie większość zużywanej ropy pochodziło z Rosji (ok. 18 mln ton). Mińsk dotychczas odebrała paliwo m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej. Obecnie ma dwie możliwości importu surowca – poprzez port w litewskiej Kłajpedzie oraz przez port w ukraińskiej Odessie do rafinerii. Rozważane jest również import z kierunku Polski. Wymaga to uruchomienia rewersu na ropociągu Przyjaźń. Wówczas Białorusini mogliby wykorzystać możliwości jakie stwarza polski naftoport i odbierać surowiec z różnych kierunków. W połowie czerwca Rafał Miland, prezes PERN, stwierdził, że prace budowlane, które koncentrują się na umożliwieniu przesyłu ropy z bazy pod Płockiem w kierunku bazy w Adamowie przy granicy z Białorusią trwają i powinny być zakończone do końca 2020 roku.

Źródło: Belta

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20