Białoruś kontynuuje rozmowy z Gazpromem o obniżeniu ceny gazu w latach 2020-2021 – poinformował Wiktor Karankiewicz, minister energetyki Białorusi.

– Jest temat do omówienia, rozmowy trwają. Rozmawiamy o sposobie obliczania ceny gazu także w 2021 roku. Negocjacje będą trwały – stwierdził.

Według niego jest zbyt wcześnie, aby mówić o konkretnych liczbach ponieważ stanowią one przedmiot negocjacji. – Chcemy, aby cena była konkurencyjna, przede wszystkim dla naszych podmiotów gospodarczych. Rozmowy się jeszcze nie zakończyły. Temat cen gazu w 2021 roku pozostaje otwarty – powiedział Karankiewicz.

Pytany o rozstrzygnięcie sporu o to, aby formuła określania ceny gazu dla Białorusi uwzględniała kaloryczność paliwa stwierdził, że ta kwestia jest przedmiotem rozmów między poszczególnymi spółkami.

Na początku czerwca po spotkaniu z Aleksandrem Nowakiem minister energetyki Rosji Karankiewicz publicznie domagał się nie tylko rewizji formuły cenowej dostaw gazu tak, ale również tego, aby Gazprom przedstawił sposób wyliczenia wartości energetycznej dostarczanego surowca.

Białoruś importuje z Rosji ok. 20 mld m3 gazu rocznie. Zgodnie z kontraktem podpisanym 14 lutego 2020 cena surowca dla Mińska wynosi 127 dolarów za 1000 m3.

Źródło: Belta

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20