Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej w Ostrowcu nastąpi w przeciągu dwóch, trzech tygodni. Wcześniej nastąpi załadunek paliwa jądrowego – poinformował Wasilij Poluchowicz, dyrektor departamentu energetyki jądrowej w białoruskim ministerstwie energetyki.

– Jesteśmy u progu historycznego wydarzenia dla naszego kraju. Wkrótce Białoruś wejdzie do grupy państw wykorzystujących energetykę jądrową. To zmiana jakościowa naszego systemu elektroenergetycznego. Uruchomimy elektrownię, która będzie produkowała 40% energii zużywanej w kraju. W sierpniu chcemy rozpocząć ważny etap, czyli załadunek paliwa jądrowego i przejście do uruchomienia instalacji oraz rozpoczęcia dostaw energii – powiedział.

Jak poinformował zaawansowanie prac budowlano-montażowych wynosi 98%. Obecnie trwają prace wykończeniowe w pierwszym bloku oraz na otaczającym go obszarze. Zaawansowanie prac na drugim bloku wynosi 72%.

Poluchowicza zaznaczył również, że spółki białoruskie wykonały 51% wszystkich prac, a 70% specjalistów zaangażowanych w projekt to Białorusini.

Elektrownia Ostrowiec

Elektrownia Ostrowiec powstaje w odległości 50 km od Wilna, stolicy Litwy. Jest budowana w oparciu o rosyjską technologię WWER-1200. Ma się składać z dwóch reaktorów o mocy 1200 MW każdy. Uruchomienie pierwszego bloku miało nastąpić jeszcze w 2019 roku, a drugiego w 2020 roku. Terminy zostały przesunięte odpowiednio na 2020 i 2021 rok. Budowę realizują i finansują spółki-córki rosyjskiego Rosatomu.

W połowie czerwca rząd Rosji zatwierdził projekt protokołu w sprawie zmian w umowie międzyrządowej Rosji i Białorusi z 2011 roku kredytu na budowę elektrowni w Ostrowcu.

6 maja dotarła dostawa paliwa jądrowego dla pierwszego bloku. W połowie kwietnia zostały zakończone gorące testy. To kluczowa faza rozruchu instalacji będąca ostatnim etapem przed fizycznym uruchomieniem. Pod koniec ubiegłego miesiąca biuro prasowe departamentu inżynieryjnego Rosatomu poinformowało o zakończeniu procedury odbioru paliwa jądrowego dla pierwszego bloku elektrowni w Ostrowcu. Kontrolę jakości przeprowadzili specjaliści ze spółki Elektrownia Jądrowa Ostrowiec w obecności generalnego wykonawcy.

Projekt budzi sprzeciw Litwy. Zdaniem Litwinów Elektrownia Ostrowiec jest budowana z naruszeniem postanowień konwencji z Espoo i Aarhus, regulujących zasady budowy podobnych instalacji na terenach przygranicznych. Ponadto Wilno zarzuca Białorusinom, że ci nie przeprowadzili badań, które uzasadniałyby zlokalizowanie elektrowni zaledwie 50 km od Wilna. Nie wykonano także analizy możliwych skutków radiologicznych dla litewskich wód, obywateli i środowiska, w przypadku wystąpienia awarii.

Źródło: Bełta/Neftegaz.ru

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20