Na początku sierpnia do litewskiego portu w Kłajpedzie przypłynie kolejna, druga już dostawa amerykańskiej ropy dla Białorusi. W tym samym czasie do ukraińskiej Odessy ma dotrzeć tankowiec z surowcem azerski, który również trafi na Białoruś.

Jak poinformował Aleksandr Tiszczenko, rzecznik prasowy Belneftekhim, drugi tankowiec z 80 tys. ton amerykańskiej ropy White Eagle Bend (WEB) dla Białorusi został załadowany w porcie w Beaumont. Do portu w Kłajpedzie ma przypłynąć 6-8 sierpnia. Następnie surowiec zostanie dostarczony koleją do rafinerii w Nowopołocku.

Ropa WEB to blend trzech rodzajów ropy, dwóch amerykańskiej i jednej kanadyjskiej. To specjalna mieszanka dla rafinerii europejskich korzystających z ropy rosyjskiej Urals. Podobnie jak w przypadku pierwszej dostawy surowca z USA również w drugiej pojawia się wątek Polski. W czerwcu dostawa 80 tys. ton surowca została zrealizowana przez United Energy Trading przy pomocy innej spółki amerykańskiej Getka oraz polskiego Unimot. W przypadku drugiej dostawy blend ropy WEB został przygotowany przez spółkę 3 Seas Energy, w której udziałowcami jest polska spółka Unimot oraz Getka.

Na początku lipca Uładzimir Makiej, minister spraw zagranicznych Białorusi zapowiedział, że dostawa ropy z USA w czerwcu nie była działaniem jednorazowym. Dostawy będą kontynuowane w ramach umowy długoterminowej.

Kolejna dostawa ropy z Azerbejdżanu

Równolegle azerski SOCAR poinformował, że kolejna dostawa ropy dla Białorusi może zostać wysłana pod koniec lipca. – Planujemy, że dostawa wyruszy z gruzińskiego portu w Supsie w dniach 30-31 lipca – stwierdził Ibrahim Achmedow, zastępca naczelnika departamentu komunikacji SOCAR, w rozmowie z agencją Interfax Azerbejdżan.

Z kolei Aleksandr Tiszczenko, rzecznik prasowy Belneftekhim, poinformował dziennikarzy, że dostawa ok. 85 tys. ton surowca ma dotrzeć do Odessy w dniach 3-5 sierpnia. Skąd później rurociągiem Odessa-Brody trafi do rafinerii w Mozyrzu.

Między marcem i kwietniem SOCAR Trading  zrealizował cztery dostawy dla Belneftekhim o łącznym wolumenie ok. 335 tys. ton. Trzy ładunki dostarczono w marcu (ok. 250 tys. ton), a jedna w kwietniu (ok. 85 tys. ton). Surowiec z portu Jużnyj został dostarczony przez ropociąg Odessa-Brody do rafinerii w Mozyrzu. Wcześniej Andriej Rybakow, prezes Belneftekhim, poinformował, że do końca roku SOCAR może dostarczyć do miliona ton ropy.

Białoruś podejmuje działania na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw. Obecnie większość zużywanej ropy pochodziło z Rosji (ok. 18 mln ton). Mińsk dotychczas odebrała paliwo m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej.

Źródło: Interafax/Unimot/TASS

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20