Logo BP. Źródło: Flickr

BP pozbywa się aktywów petrochemicznych

BP zgodziło się sprzedać aktywa petrochemiczne dla koncernu Ineos, spółki należącej do miliardera Jima Ratcliffe’a. Transakcja opiewa na kwotę 5 mld dolarów.

Zaskakujący krok BP oznacza, że koncern na rok przed terminem osiągnął cel sprzedaży aktywów na łączną kwotę 15 mld dolarów. To element planu Bernarda Looneya, prezesa spółki, który chce przygotować BP do przejścia na energetykę niskoemisyjną.

Postępy w sprzedaży aktywów wyhamowały po tym jak koncern musiał w ciągu ostatnich kilku miesięcy renegocjować warunki sprzedaży dwóch portfeli aktywów gazowych i naftowych w Alasce oraz Morzu Północnym. To efekt pandemii koronawirusa i wywołanego nią zmniejszonego zapotrzebowania na surowce energetyczne.

W segmencie petrochemicznym BP zatrudnia obecnie 1 700 osób i produkuje 9,7 mln ton produktów petrochemicznych. Transakcja zakłada sprzedaży udziałów w zakładach w Stanach Zjednoczonych, Trynidadzie i Tobago, Wielkiej Brytanii, Belgii, Chinach, Malezji i Indonezji. Koncern postanowił nie sprzedawać zakładu petrochemicznego będącego częścią rafinerii BP w Gelsenkirchen i Mulheim w Niemczech.

Segment petrochemiczny BP był relatywnie mniejszy w stosunku do głównych konkurentów jak Exon Mobil i Shell. Dla porównania Ineos posiada sieć ponad 180 zakładów produkcyjnych w 26 krajach i zatrudnia ok. 22 000 pracowników.

W połowie czerwca BP zapowiedział, że ze względu na pandemię koronawirusa koncern zwolni ok. 15% pracowników. Pracę ma stracić ok. 10 000 osób.

Źródło: Reuters

Facebook Comments
Please follow and like us:

About the author

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.
RSS
Follow by Email