German LNG Terminal, spółka odpowiedzialna za budowę terminalu Brunsbuettel LNG, ma podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą projektu po sfinalizowaniu umów na dostawę paliwa, które zaplanowano na koniec 2020 roku. Dodatkowo spółka chce zbadać możliwości importu wodoru i odbioru w gazoporcie.

RWE, największy producent energii elektrycznej w Niemczech, zapewnia, że odbierze z terminalu ok. 5 mld m3 gazu rocznie. O ile projekt będzie kontynuowany. – Obecnie strony znajdują się w końcowej fazie rozmów dotyczących prawnie wiążących umów na zakup LNG – poinformowały we wspólnym oświadczeniu RWE i German LNG Terminal. – Oczekujemy, że proces zostanie sfinalizowany do końca 2020 roku dzięki czemu w krótkim czasie będzie możliwe wydanie pozytywnej decyzji inwestycyjnej – dodały.

Równolegle spółki podpisały list intencyjny w celu promowania produkcji wodoru z wykorzystaniem OZE (tzw. Zielony Wodór) i jego wykorzystania w gazoporcie. RWE i German LNG Terminal ustaliły, że przeanalizują tę kwestię oraz to czy terminal mógłby posłużyć do importu wodoru. – Zainteresowanie RWE wspólnym zbadaniem możliwości importu wodoru w Brunsbüttel potwierdza strategiczne znaczenie tego obszaru i projektu. Wodór produkowany z OZE jest zgodnie z niemieckim celem osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku – powiedział Rolf Brouwer, dyrektor zarządzający German LNG Terminal GmbH.

Produkcja krajowa nie będzie w stanie zaspokoić przewidywanego w przyszłości, co spowoduje konieczność importu tego paliwa. Terminale LNG takie jak Brunsbüttel mogłyby odbierać ciekły wodór z różnych części świata gdzie energia słoneczna i z wiatru jest dostępna na większą skalę niż w Niemczech. Istniejące gazociągi po połączeniu z terminalem mogłyby być wykorzystywane do produkcji wodoru. – W przyszłości wodór będzie odgrywał kluczową rolę jako paliwo neutralne dla klimatu. Jesteśmy przygotowani na kolejny krok. Dlatego z przyjemnością wspieramy inicjatywę niemieckich terminali LNG w tym obszarze – powiedział Javier Moret, dyrektor ds. LNG RWE Supply & Trading GmbH.

Na początku czerwca rząd w Berlinie zaakceptował strategię wodorową. Zgodnie z nią do 2030 roku powstaną instalacje do produkcji zielonego wodoru o mocy 5 GW. Do 2040 roku mają wzrosnąć do 10 GW.  

Źródło: Reuters/German LNG Terminal

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20