Budowa elektrowni jądrowej Belene. Źródło: energyworldmag.com

Bułgaria przekłada termin uruchomienia przetargu na budowę elektrowni jądrowej. Powodem koronawirus

Bułgaria przełożyła termin uruchomienia przetargu na budowę elektrowni jądrowej w Belene. To efekt wprowadzenia stanu wyjątkowego w tym kraju spowodowanego pandemią koronawirusa. Informację przekazał rosyjski Rosatom, który zamierzał wziąć udział w konkursie.

W rozmowie z agencją RBK przedstawiciele koncernu potwierdzili, że otrzymali od władz Bułgarii powiadomienie o przesunięciu terminu wyboru partnera do realizacji projektu elektrowni jądrowej. – Termin uruchomienia przetargu będzie zależał w głównej mierze od możliwości dostępu do tzw. pokoju informacyjnego, w którym jego uczestnicy będą mogli zbadać dokumentację techniczną projektu na podstawie, której będą składali ofertę – poinformował.

Ogłoszenie procedury wyboru inwestora zagranicznego dla budowy elektrowni jądrowej w Belene zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 22 maja 2019 roku. Proces miał zakończyć się 22 maja 2020 roku. Maksymalny koszt budowy dwóch bloków o łącznej mocy 2000 MW miał wynieść 10 mld euro. Projekt miał zostać ukończony w przeciągu 10 lat. Bułgaria chciała wznowić zawieszoną w 2009 roku inwestycję realizowaną przez Rosatom. Po tym jak Sofia porzuciła projekt w marcu 2012 roku spółka pozwała Bułgarię za dostarczony sprzęt na kwotę 1 mld euro. Ostatecznie sąd zasądził na rzecz Rosjan 600 mln euro. W 2018 roku Bułgaria postanowiła powrócić do projektu, a rok później ogłoszono przetarg. Oprócz Rosatomu w wyścigu po atom w Bułgarii wystartowały jeszcze cztery spółki: koreański Korea Hydro and Nuclear Power, chińska China National Nuclear Corporation, francusko-niemiecki Framatome oraz amerykański GE Electric.

Źródło: RBK

Facebook Comments
Please follow and like us:

About the author

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.
RSS
Follow by Email