Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Pexels

CEZ pozywa niemieckiego partnera przy budowie farm wiatrowych. W grę może wchodzić oszustwo

Czeski koncern energetyczny CEZ pozwał Holt Holding, z którą miał budować lądową farmę wiatrową o mocy 110 MW. Wcześniej właściciel niemieckiej spółki został aresztowany.

– CEZ złożył pozew przeciwko Holt Holding w związku z naruszeniem warunków umowy przez spółkę – poinformował Roman Gazdik, rzecznik CEZ. Nie ujawnił jednak jaki punkt umowy został złamany i jakie szkody poniosła spóła. Według niego w Holt Holding doszło do zmian, o których CEZ nie został poinformowany. Mimo, że nie miały one bezpośredniego przełożenia na realizowany projekt czeski koncern nie doczekał się wystarczających wyjaśnień po czym kontakt z niemiecką spółką się urwał. CEZ uznał to za próbę celowego ukrycia informacji.

Holt Holding to spółka inwestująca w projekty lądowych farm wiatrowych będących we wczesnym etapie budowy. W kwietniu 2019 roku wraz z CEZ powołała joint venture dla realizacji projektu o mocy 110 MW. Czeska spółka miała zainwestować w niego 3 mln euro.

Pozew CEZ to kolejny element trwającego w Niemczech śledztwa przeciwko Hold Holding. Według mediów niemieckich prokurator w Osnabrück postawił zarzuty pięciu pracownikom Hold Holding, w tym jej założycielowi Hendrikowi Holtowi. Są oni oskarżeni o fałszowanie dokumentacji i korupcję. Wspomniane osoby miały fałszować dokumentację dotyczącą przyszłych projektów lądowych farm wiatrowych, aby przyciągnąć dużych inwestorów z Europy i odsprzedać im je po zawyżonych cenach. Inwestorami Holt Holding jest m.in. duński Nordex, brytyjski SSE Renewables oraz niemiecki E.ON. Na stronie internetowej spółka chwali się, że realizuje projekty w sześciu krajach, a ich łączna moc wynosi 2000 MW. To sześciokrotnie więcej niż moce zainstalowane w lądowych farmach wiatrowych w Czechach.

W 2016 roku CEZ podjął decyzję o inwestycjach w projekty wiatrowe zagranicą, za co spotkała go krytyka. Spółka realizowała projekty wiatrowe we Francji (215 MW), w Niemczech ma już 53 turbiny o łącznej mocy 133,5 MW i buduje koleje instalacje o mocy 190 MW. Największymi projektami wiatrowymi CEZ są zlokalizowane w Rumunii farmy Fantanele i Cogealac, w których zainstalowano 240 turbiny o łącznej mocy 600 MW. To największa farma wiatrowa w Europie. Wiosną zeszłego roku CEZ ogłosił zmianę strategii. Spółka zamierza skoncentrować działalność na rynku czeskim i będzie stopniowo sprzedawać aktywa zagraniczne.

Źródło: Hospodarske Noviny

Facebook Comments
Please follow and like us:

About the author

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.
RSS
Follow by Email