W latach 2020-2025 Chiny chcą budować 6-8 reaktorów rocznie. Za 5 lat moc zainstalowana w energetyce jądrowej w kraju ma wzrosnąć o 43,5% do 70 GW.

China Nuclear Energy Association (CNEA) poinformował, że do końca roku moc elektrowni jądrowej w Chinach ma wynieść 52 GW wobec planowanych 58 GW. Do 2035 roku w eksploatacji lub budowie mają być instalacje o mocy ok. 200 GW.

Elektrownie jądrowe w Chinach (eksploatowane, budowane i planowane). Źródło: SCMP

Jak zaznacza Reuters ambicje Państwa Środka w obszarze atomu zostały ograniczone przez opóźnienia dużych projektach, w których wykorzystywana jest nieprzetestowana technologia, a także czteroletnie moratorium przyjęte po awarii w Fukuhsimie w 2011 roku.

W kwietniu przedstawiciele chińskich władz przekonywali, że pandemia koronawirusa nie wpłynie na sektor jądrowy, choć w tym roku nie wydano jeszcze żadnej zgody na budowę nowych bloków. W 2019 roku zapalono zielone światło dla dziewięciu projektów.

Według danych National Energy Administration na koniec maja moc zainstalowana w elektrowniach jądrowych wyniosła 48,8 GW, to 2,5% wszystkich mocy w energetyce chińskiej.

Źródło: Reuters

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20