Szwedzcy naukowcy proponują montaż obrotowych instalacji fotowoltaicznych na chłodniach kominowych elektrociepłowni. Ich zdaniem takie projekty są idealne dla państw mających o niewielkiej powierzchni. Jednocześnie zwracają uwagę, że ze względu na bliskość sieci koszty takich instalacji są niższe od naziemnych czy paneli montowanych na dachach.

Badacze z Mälardalen University opracowali nową koncepcję obrotowych paneli do pionowego zainstalowania na chłodniach kominowych w elektrociepłowniach. Proponowany model jest zdefiniowany jako „oparty na adaptacyjnym ruchu słonecznym system fotowoltaiczny”, który może obracać się wokół własnej osi i obracać się wokół wieży chłodniczej, podążając za słońcem. Naukowcy wybrali do analizy trzy elektrociepłownie z chłodniami w Chinach.

System obrotowej instalacji fotowoltaicznej. Źródło: Mälardalen University
System obrotowej instalacji fotowoltaicznej. Źródło: Mälardalen University

Powierzchnia

Zdaniem Szwedów ​​najlepszą równowagę między mocą wyjściową a efektywnością pozyskiwania energii osiąga się, gdy tylko jedna szósta zewnętrznej powierzchni chłodni kominowej jest pokryta modułami fotowoltaicznymi pod kątem pochylenia między 60 a 90 stopni. Na przykład w elektrociepłowni Wujing panele słoneczne zajmowałby łącznie powierzchnie 4 766,8 m2 przy założeniu, że zainstalowano by 2 405 paneli o mocy wyjściowej 365 W każdy.

– Badany system zawsze może utrzymywać panele prostopadle do promieni słonecznych ze względu na możliwość obracania się wokół własnej osi – czytamy w raporcie z prac zespołu.

Koszty

Na przykład w elektrowni cieplnej Wujing panel słoneczny zajmowałby całkowitą powierzchnię 4 766,8 metrów kwadratowych, zakładając rozmieszczenie 2 405 paneli o mocy wyjściowej 365 W każdy. Projekty opracowane przy użyciu tych technologii w trzech chińskich elektrociepłowniach mają moc 1,76 MW (Wujing), 3,52 MW (Datong) i 1,82 MW (Hami). – Koszt to 1 dolar za 1 W. Według naszych szacunków, że koszty instalacji są podobne do wytwarzania energii fotowoltaicznej na dachu bez kosztów związanych z wykorzystywaniem gruntów i stratami energii – stwierdziła Jinyue Yan, koordynator badań, w rozmowie z portalem PV Magazine. – Ponadto ze względu na to, że instalacja może podążać za światłem słonecznym, jej wydajność może być wyższa niż wytwarzanie energii z paneli zamontowanych na dach – dodała.

Zdaniem badawczy łączne zyski z zastosowania instalacji we wspomnianych trzech elektrociepłowni wyniosą 124,6 mln juanów (ok. 69,8 mln złotych).

Źródło: PV Magazine

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20