Państwowa spółka Hrvatska elektroprivreda (HEP Group) rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 6,5 MW na wyspie Cres.

Projekt, którego celem jest zapewnienie odpowiednich wolumenów dostaw energii w szczycie sezonu turystycznego, będzie realizowany na powierzchni 17 hektarów, na północ od miejscowości Orlec. Farma będzie składała się z 17 instalacji o mocy 500 kW każda. Łącznie zostanie zainstalowanych 20 330 paneli, których dostawcą jest chorwacka spółka Solvis d.o.o. – Panele zostaną zainstalowane w taki sposób, aby umożliwić swobodne przemieszczanie się małych zwierząt i wypas – poinformowała HEP.

Wykonawcą projektu jest wyłoniona w przetargu spółka PVI GmbH. Zgodnie z założeniami instalacja ma zostać uruchomiona do końca 2020 roku. Projekt Cres jest częścią planu budowy elektrowni słonecznych o mocy 350 MW. Początkowo powstaną cztery farmy o mocy 11,6 MW, których koszt budowy wyniesie ok. 80 mln kun (ok. 11,8 mln dolarów). Do 2023 roku HEP zamierza zainwestować w realizację projektów fotowoltaicznych 150 mln kun rocznie (ok. 22,25 mln dolarów). Do tego czasu łącznie inwestycje pochłoną 750 mln kun (ok. 111,27 mln dolarów), a co roku będą powstawały instalacje o mocy ok. 20 MW.

Fotowoltaika w Chorwacji

Do końca 2019 roku moc zainstalowana w fotowoltaice w Chorwacji wyniosła ok. 69 MW, z których 50 MW to instalacje dachowe, które powstały w ramach nieobowiązującego od 2015 roku systemu taryf gwarantowanych FIT. W celu utrzymania rozwoju PV chorwacki rząd ogłosił w maju przetarg na budowę 1 GW mocy w instalacjach wielkoskalowych. W ramach programu wsparciu rozwoju OZE chce w zielonej energetyce powstało 2,26 GW.

Źródło: PV Magazine

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20