Jak wynika z projektu stanowiska rządu Czech Praga wzywa Europę, aby plan naprawy gospodarki oraz budżet długoterminowy Wspólnoty był zgodny z kierunkami Zielonego Ładu. To zwrot w stosunku to poprzednich deklaracji Czechów w tym obszarze – zauważa portal Euractiv.com.

– Czechy nadal wspierają cel długookresowy Unii Europejskiej jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku – czytamy w dokumencie, który ma zostać przyjęty przez rząd w Pradze.

Pełna treść dokumentu można pobrać się tutaj.

Mimo, ze kryzys wywołany pandemią koronawirusa wywołał obawy społeczne, a kwestie gospodarcze nabrały szczególnego znaczenia to, zdaniem Czech, ,,realizacja niektórych celów Zielonego Ładu może stanowić szansę do efektywnej odbudowy gospodarki”.

Dokument został zatwierdzony przez ministra środowiska Richarda Brabeca. Według doniesień mediów czeskich projekt czeka teraz na zatwierdzenie przez pozostałych członków rządu. Jak zaznacza Euroactiv.com przyjęcie dokumentu w takim brzmieniu oznacza zwrot wobec wcześniejszych deklaracji rządu w Czechach. W marcu gdy w Europie coraz szybciej rozprzestrzeniała się pandemia koronawirusa premier Andrej Babiš wezwał Europę do tego ,,aby zapomniała o Zielonym Ładzie i skupiła się na koronawirusie”.

Mimo zmiany tonu rząd Czech nadal wyraża zaniepokojenie w związku z rosnącymi ambicjami polityki klimatycznej UE w kontekście celów proponowanych na 2030 rok. Komisja Europejska zapowiedziała, że chce podnieść cel redukcji emisji CO2 z obecnych 40 do 50-55%. – Aby podjąć odpowiedzialną decyzję dotyczącą celów redukcyjnych na 2030 rok należy w pierwszej kolejności obliczyć aktualne skutki pandemii na gospodarki państw członkowskich i całej gospodarki Unii Europejskiej – czytamy w projekcie stanowiska rządu czeskiego. – Tylko w takim przypadku będzie możliwe rozpoczęcie debaty na temat potencjalnych, nowych celów redukcyjnych na 2030 rok, która nie będzie dotyczyła tylko ambicji ale przede wszystkim rzeczywistości, tak aby uniknąć poważnych konsekwencji dla konkurencyjności państw członkowskich i Unii Europejskiej jako całości – dodano.

W dokumencie podkreślono również, że istotne jest również zapewnienie, aby wspólne zobowiązania dotyczące środowiska będą realizowane przez cały świat, a nie tylko ze strony UE.

Źródło: Euractiv.com

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20