W środę Dania zaprezentowała założenia nowego planu klimatycznego. Chce trzykrotnie zwiększyć moc zainstalowaną w morskich farmach wiatrowych. W tym celu chce zbudować wysypy energetyczne, które będą powiązane z nowymi farmami wiatrowymi na Morzu Bałtyckim i Północnym.

Wyspy energetyczne są istotnym elementem planu klimatycznego zaprezentowanego w środę przez rząd w Kopenhadze. Dokument wymaga jeszcze przyjęcia przez parlament. Minister klimatu i energii Dan Jorgensen stwierdził, że koszt realizacji wspomnianego projektu wyniesie co najmniej 100 mld koron, czyli ok. 14,7 mld dolarów. Zaznaczył, że większość środków będzie pochodziła od inwestorów prywatnych lub z niewielkim bądź zerowym udziałem środków państwowych.

– Obecna rzeczywistość wygląda tak, że w kilku miejscach na świecie powstają morskie farmy wiatrowe bez żadnego wsparcia. To jest przyszłość, której się przyglądamy – powiedział Jorgensen w rozmowie z agencją Reuters.

Wiele rządów na całym świecie zaczęły ograniczać znaczące subsydia, które stosowano od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Jak zauważa Reuters od 2012 roku koszty budowy morskich farm wiatrowych spadły o 70%.

Potencjalna lokalizacja wysp energetycznych. Źródło: Twitter/MadsStaerk

Jeden z dwóch hubów, który będzie pierwszą na świecie wyspą energetyczną. będzie zlokalizowany na Bornholmie, a drugi na sztucznej wyspie na Morzu Północnym. Na każdej z nich zostaną zainstalowane turbiny o łącznej mocy 2 GW, co pozwoli zasilić 4 z 5,4 mln gospodarstw domowych w Danii. Nie wykluczone, że w przypadku sztucznej wyspy na Morzu Północnym instalacje zostaną rozbudowane do 10 GW.

Dania rozpoczęła rozmowy z Niderlandami i Polską na temat połączenia wspomnianych projektów. Dwa huby i otaczające je morskie farmy wiatrowe miałyby zostać uruchomione do 2030 roku i potroić moce jakimi obecnie dysponuje Dania – 1,7 GW.

Do tego czasu Dania chce ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o 70% w porównaniu z 1990 rokiem. Oprócz wysp energetycznych przedstawiony plan zakłada inwestycje w:

  • wykorzystanie paliw zielonych oraz technologi Power-to-X
  • efektywność energetyczną budynków
  • zielone ciepłownictwo i w efektywność przemysłu w Danii
  • neutralność sektora odpadów do 2030 roku

Źródło: Reuters /State of Green

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20