Na początku tygodnia szeroka koalicja składająca się ze 171 z 179 członków parlamentu Danii zawarła przełomowe porozumienie klimatyczne. Dzięki niemu do 2030 roku łączna moc zainstalowana w morskich farmach wiatrowych wzrośnie czterokrotnie, co pozwoli dostarczyć energię dla 7,7 mln gospodarstw domowych w Europie.

Porozumienie zakłada budowę projektów offshore o łącznej mocy 6 GW, z czego 5 GW ma powstać na wyspach energetycznych. W efekcie do 2030 roku łączna moc zainstalowana w morskich farmach wiatrowych w Danii ma wynieść 7,7 GW. Wyspy energetyczne pełniące funkcję hubów pozwolą na połączenie kilku farm offshore umożliwiając dostawy energii do innych krajów w Europie.  Pierwsza z nich powstanie na Bornholmie, a druga na sztucznej wyspie na Morzu Północnym. Instalacje te pomogą w zwiększeniu udziału OZE w energetyce europejskiej. Dodatkowo porozumienie zakłada inwestycje w rozwój technologii wychwytywania CO2 i e-paliw, w tym zielonego wodoru.

Wpłynie ono również na duński sektor ciepłowniczy poprzez obniżenie podatków od OZE i zachęcenie do wymiany kotłów olejowych i gazowych na pompy ciepła oraz energię miejską. Ponadto sfinansowane mają zostać punkty do ładowania pojazdów elektrycznych i podjęte działania na rzecz dekarbozniacji przemysłu.

W grudniu 2019 roku duński parlament przyjął ustawę klimatyczną, którą obliguje Danię do redukcji emisji CO2 o 70% do 2030 roku (w porównaniu z poziomem w 1990 roku). To oznacza, że w przeciągu 10 lata emisje muszną spaść o 20 mln ton. Aby osiągnąć ten cel rząd realizuje Plan na Rzecz Energii i Klimatu, który zakłada redukcję emisji we wszystkich sektorach gospodarki, w tym w rolnictwie i transporcie. 16 czerwca uzgodniono obniżenie emisji z sektora odpadów o 0,7 mln ton CO2. Dzięki porozumieniu możliwa będzie redukcja o kolejne 2,7 mln ton, co łącznie daje 3,4 mln ton CO2. Odpowiada to emisjom wytwarzanym przez 350 tys. osób lub połowie samochodów jeżdżących po duńskich drogach. W drugiej połowie 2020 roku rząd rozpocznie rozmowy na temat redukcji emisji w transporcie i rolnictwie.

Źródło: Ministerstwo Klimatu, Energii i Użyteczności Publicznej Danii

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20
Power of Energy

Power of Energy

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.