Amerykańska spółka Honeywell dostarczy technologię magazynu litowo-jonowy o mocy 1 MW i pojemności 1,5 MWh do należącej do ukraińskiego DTEK Elektrociepłowni Zaproże. Będzie to pierwszy magazyn energii przy elektrowni na Ukrainie. Instalacja ma zostać uruchomiona już w 2021 roku.

-Bilansowanie wysoce sterowalnymi mocami i magazynowanie energii są niezbędne do stabilnej pracy systemu energetycznego kraju. System magazynowania energii pozwala opóźnić pobór i zużycie energii do momentu gdy odbiorcy będą jej potrzebować. Magazyny będą pomocne również dla operatora systemu Ukrenergo gwarantując bezpieczeństwo operacyjne i niezależność krajowego systemu energii – powiedział Dmytro Sakharuk, dyrektor generalny DTEK Energy.

Spółka nie wyklucza, że podłączenia magazynu do posiadanych przez nią instalacji OZE. Takie rozwiązanie wymaga jednak przyjęcia odpowiednich przepisów. Obecnie na Ukrainie DTEK posiada instalacje OZE o łącznej mocy 950 MW. Jak przekonuje spółka należąca do oligarchy Rinata Achmetow chce być liderem dekarbonizacji ukraińskiej energetyki i wprowadzać rozwiązania, które są zgodne z duchem Europejskiego Zielonego Ładu.

Źródło: DTEK

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20
Piotr Stępiński

Piotr Stępiński

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.