Ekolodzy: Strategia wodorowa Unii Europejskiej musi skupić się na OZE

Komisja Europejska powinna dążyć do tego, aby nowa strategia przemysłowa ,,Clean Hydrogen Alliance”, która ma zostać przyjęta latem, skupiała się głównie na tym żeby wodór produkowany z wykorzystaniem OZE był tańszy od tego pozyskiwanego z wykorzystaniem paliw kopalnych. Tak przekonują przedstawiciele ośmiu think-thanków i organizacji ekologicznych.

Według nich przemysł europejski może być liderem rozwoju czystych technologii wodorowych, które pozwolą na znaczącą redukcję emisji w tych gałęziach gospodarki, w którym jest ona trudna do osiągnięcia. Europa już zajmuje pierwsze miejsce w technologiach takich jak morskie farmy wiatrowe czy elektrolizerów, które są kluczowym komponentem w łańcuchu wartości produkcji czystego wodoru.

– W celu wsparcia przemysłu europejskiego i zwiększania jego przewagi konkurencyjnej Clean Hydrogen Alliance musi się koncentrować na jednym celu: sprostaniu oczekiwaniom i obniżeniu kosztów produkcji wodoru z wykorzystaniem OZE, tak aby do 2030 roku była tańsza od tej z wykorzystaniem paliw kopalnych. Biorąc to pod uwagę produkcja wodoru w oparciu o paliwa kopalne wraz z wychwytywaniem CO2 i jego magazynowaniem nie powinna otrzymywać wsparcia publicznego – czytamy w liście cytowanym przez Euractiv.com.

Zdaniem organizacji ekologicznych dzięki postępowi technologicznemu hasło gospodarki wodorowej może się zrealizować. W marcu Komisja Europejska ogłosiła nową strategię przemysłową „Clean Hydrogen Alliance”. Zawiera ona plany sojuszu na rzecz technologii wodorowych, które mają umożliwić redukcję emisji w ramach Unii Europejskiej, co ma ją przybliżyć do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej.

PGNiG chce sięgnąć po zielony wodór

Plany produkcji zielonego ma m.in. PGNiG. 12 maja spółka poinformowała o rozpoczęciu prace nad projektami wykorzystania wodoru w energetyce i sektorze motoryzacyjnym. PGNiG chce zbadać możliwość magazynowania i transportu wodoru siecią gazową. Spółka chce zarabiać na sprzedaży wodoru i usługach z nim związanych. Podpisała również umowę na zaprojektowanie i budowę stacji badawczej tankowania pojazdów napędzanych wodorem. W ramach projektu o nazwie InGrid – Power to Gas w oddziale spółki w Odolanowie powstanie instalacja, w której w 2022 roku ma rozpocząć się produkcja „zielonego wodoru”. PGNiG chce w tym celu wykorzystać energię elektryczną wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne.

Program Wodór – Czyste Paliwo dla Przyszłości. Źródło: PGNiG

Źródło: Euractiv.com/PGNiG


Facebook Comments
Please follow and like us:

About the author

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.
RSS
Follow by Email