Komisja Europejska powinna dążyć do tego, aby nowa strategia przemysłowa ,,Clean Hydrogen Alliance”, która ma zostać przyjęta latem, skupiała się głównie na tym żeby wodór produkowany z wykorzystaniem OZE był tańszy od tego pozyskiwanego z wykorzystaniem paliw kopalnych. Tak przekonują przedstawiciele ośmiu think-thanków i organizacji ekologicznych.

Według nich przemysł europejski może być liderem rozwoju czystych technologii wodorowych, które pozwolą na znaczącą redukcję emisji w tych gałęziach gospodarki, w którym jest ona trudna do osiągnięcia. Europa już zajmuje pierwsze miejsce w technologiach takich jak morskie farmy wiatrowe czy elektrolizerów, które są kluczowym komponentem w łańcuchu wartości produkcji czystego wodoru.

– W celu wsparcia przemysłu europejskiego i zwiększania jego przewagi konkurencyjnej Clean Hydrogen Alliance musi się koncentrować na jednym celu: sprostaniu oczekiwaniom i obniżeniu kosztów produkcji wodoru z wykorzystaniem OZE, tak aby do 2030 roku była tańsza od tej z wykorzystaniem paliw kopalnych. Biorąc to pod uwagę produkcja wodoru w oparciu o paliwa kopalne wraz z wychwytywaniem CO2 i jego magazynowaniem nie powinna otrzymywać wsparcia publicznego – czytamy w liście cytowanym przez Euractiv.com.

Zdaniem organizacji ekologicznych dzięki postępowi technologicznemu hasło gospodarki wodorowej może się zrealizować. W marcu Komisja Europejska ogłosiła nową strategię przemysłową „Clean Hydrogen Alliance”. Zawiera ona plany sojuszu na rzecz technologii wodorowych, które mają umożliwić redukcję emisji w ramach Unii Europejskiej, co ma ją przybliżyć do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej.

PGNiG chce sięgnąć po zielony wodór

Plany produkcji zielonego ma m.in. PGNiG. 12 maja spółka poinformowała o rozpoczęciu prace nad projektami wykorzystania wodoru w energetyce i sektorze motoryzacyjnym. PGNiG chce zbadać możliwość magazynowania i transportu wodoru siecią gazową. Spółka chce zarabiać na sprzedaży wodoru i usługach z nim związanych. Podpisała również umowę na zaprojektowanie i budowę stacji badawczej tankowania pojazdów napędzanych wodorem. W ramach projektu o nazwie InGrid – Power to Gas w oddziale spółki w Odolanowie powstanie instalacja, w której w 2022 roku ma rozpocząć się produkcja „zielonego wodoru”. PGNiG chce w tym celu wykorzystać energię elektryczną wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne.

Program Wodór – Czyste Paliwo dla Przyszłości. Źródło: PGNiG

Źródło: Euractiv.com/PGNiG


Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20