Elektrownia jądrowa na Białorusi pomoże w rozwoju innowacji i elektromobilności w kraju – przekonuje Michaił Małaszenko, dyrektor ds. efektywności energetycznej w Państwowym Komitecie ds. Standaryzacji. Pierwszy blok w Ostrowcu ma zostać uruchomiony jeszcze w sierpniu tego roku. Na skalę przemysłową ma zacząć działać w pierwszym kwartale 2021 roku.

– Uruchomienie Elektrowni w Ostrowcu da nam nowe technologie, materiały, sprzęt. To krok naprzód, który pozwoli Białorusi na zmniejszenie energochłonności produkcji krajowej i zwiększenie PKB – powiedział.

W tym kontekście Małaszenko zwrócił uwagę na możliwość rozwoju transportu elektrycznego na Białorusi. – Białoruś ma państwowego operatora stacji do ładowania pojazdów, produkuje autobusy elektryczne, Akademia Nauk zaprezentowała swoją koncepcję rozwoju aut elektrycznych. Od 2018 roku w Wielkim Kamieniu produkowane są superkondesatory, czyli serca samochodów i autobusów elektrycznych – stwierdził.

Po zapowiedzi braku zakupu energii zakupu z Elektrowni Ostrowiec przez Polskę, Litwę, Estonię i Ukrainę Mińsk szuka sposobu co zrobić z jej nadwyżkami, które Białoruś będzie posiadała po uruchomieniu instalacji. Niedawno Aleksiej Kubrin, wiceszef sekretariatu Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, sugerował, że prąd z Ostrowca mógłby zasilić projektowaną kolej szybkich prędkości, która ma połączyć Sankt Petersburg i Hamburg.

Elektrownia Ostrowiec

Elektrownia Ostrowiec powstaje w odległości 50 km od Wilna, stolicy Litwy. Jest budowana w oparciu o rosyjską technologię WWER-1200. Ma się składać z dwóch reaktorów o mocy 1200 MW każdy. Uruchomienie pierwszego bloku miało nastąpić jeszcze w 2019 roku, a drugiego w 2020 roku. Terminy zostały przesunięte odpowiednio na 2020 i 2021 rok. Budowę realizują i finansują spółki-córki rosyjskiego Rosatomu.

Jak poinformowało ministerstwo energetyki Białorusi załadunek paliwa jądrowego w pierwszym bloku elektrowni w Ostrowcu planowany jest w sierpniu. 27 lipca resort poinformował o przeprowadzeniu testów przeciwpożarowych urządzeń zasilających pasywny system odprowadzania ciepła z pierwszego bloku.

Zaawansowanie prac budowlano-montażowych pierwszego bloku wynosi 98%. Obecnie trwają prace wykończeniowe w pierwszym bloku oraz na otaczającym go obszarze. Zaawansowanie prac na drugim bloku wynosi 72%. Prowadzone są również prace nad integracją nowego bloku z systemem elektroenergetycznym w tym m.in. budowa instalacji szczytowo-rezerwowych o mocy 800 MW czy budowa w największych elektrowniach kotłów elektrycznych o mocy 916 MW. Ponadto zmodernizowano i zbudowano łącznie 1700 km sieci przesyłowych.

Według Wiktora Karankiewicza, ministra energetyki Białorusi, po uruchomieniu elektrowni w Ostrowcu pozwoli na zmniejszenie zużycia gazu o ok. 4,5 mld m3 rocznie. Obecnie Białoruś importuje ok. 20 mld m3 paliwa.

Źródło: Bełta/Ministerstwo Energetyki Białorusi

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20