Elektrownia Jądrowa w Ostrowcu na Białorusi. Źródło: Ministerstwo Energetyki Białorusi

Wkrótce poznamy datę uruchomienia atomu na Białorusi. Litwa wzywa do bojkotu energii z Ostrowca

Jak poinformował  Uładzimir Siamaszka, ambasador Białorusi w Rosji, w ciągu tygodnia powinna zostać ustalona data uruchomienia pierwszego bloku elektrowni jądrowej w Ostrowcu. Z kolei Litwa chce, aby państwa bałtyckie wspólnie zrezygnowały zakupów energii z białoruskiego atomu.

– Cały czas Litwa dąży do osiągnięcia wspólnego stanowiska państw bałtyckich w kwestii ograniczenia handlu energią z niebezpiecznych elektrowni w państwach trzecich – powiedział Saulius Skvernelis, premier Litwy, podczas wideokonferencji z premierami Łotwy i Estonii oraz Adiną Valean, unijną komisarz ds. transportu.

W ubiegłym tygodniu rząd Litwy omówił propozycję porozumienia państw bałtyckich w sprawie handlu energią z państwami trzecimi. Nie podjęto jednak żadnych decyzji w tej sprawie.

Dotychczas deklarację o rezygnacji z zakupu energii z białoruskiego atomu złożyła Estonia, Polska oraz Ukraina. Nie wiadomo jednak jak ostatecznie zachowa się Łotwa, która dotychczas nie zajęła jasnego stanowiska w tej sprawie. Premier Łotwy Arturs Krišjānis Kariņš po rozmowach ze swoimi odpowiednikami na Litwie i w Estonii wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie uda znaleźć się rozwiązanie kompromisowe, które uwzględni interesy wszystkich, trzech państw bałtyckich oraz ich interesy.

Elektrownia Ostrowiec

Elektrownia Ostrowiec powstaje w odległości 50 km od Wilna, stolicy Litwy. Jest budowana w oparciu o rosyjską technologię WWER-1200. Ma się składać z dwóch reaktorów o mocy 1200 MW każdy. Uruchomienie pierwszego bloku miało nastąpić jeszcze w 2019 roku, a drugiego w 2020 roku. Terminy zostały przesunięte odpowiednio na 2020 i 2021 rok. Budowę realizują i finansują spółki-córki rosyjskiego Rosatomu.

6 maja dotarła dostawa paliwa jądrowego dla pierwszego bloku. W połowie kwietnia zostały zakończone gorące testy. To kluczowa faza rozruchu instalacji będąca ostatnim etapem przed fizycznym uruchomieniem. Pod koniec ubiegłego miesiąca biuro prasowe departamentu inżynieryjnego Rosatomu poinformowało o zakończeniu procedury odbioru paliwa jądrowego dla pierwszego bloku elektrowni w Ostrowcu. Kontrolę jakości przeprowadzili specjaliści ze spółki Elektrownia Jądrowa Ostrowiec w obecności generalnego wykonawcy.

Projekt budzi sprzeciw Litwy. Zdaniem Litwinów Elektrownia Ostrowiec jest budowana z naruszeniem postanowień konwencji z Espoo i Aarhus, regulujących zasady budowy podobnych instalacji na terenach przygranicznych. Ponadto Wilno zarzuca Białorusinom, że ci nie przeprowadzili badań, które uzasadniałyby zlokalizowanie elektrowni zaledwie 50 km od Wilna. Nie wykonano także analizy możliwych skutków radiologicznych dla litewskich wód, obywateli i środowiska, w przypadku wystąpienia awarii.

Źródło: Belta/Interfax/The Baltic Course

Facebook Comments
Please follow and like us:

About the author

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.
RSS
Follow by Email