– Elektrownia jądrowa w Ostrowcu może zasilić projektowaną kolej szybkich prędkości, która ma połączyć Sankt Petersburg i Hamburg – powiedział Aleksiej Kubrin, wiceszef sekretariatu Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. Trasa miałaby przebiegać przez Polskę, ale Rosjanie nie ujawniają szczegółów.

– Wkrótce pojawiają się dodatkowe wolumeny energii, co oznacza, że musimy znaleźć projekt, które są energochłonne. To może być chemia małotonażowa, produkcja szkła, nowa metalurgia. Naturalnie trzeba mówić także jak kolej dużych prędkości – stwierdził.

Jak zaznaczył Kubrin ,,realizacja projektu jest omawiana na najwyższym szczeblu w Rosji i na Białorusi”. Ruch kolejowy miałby odbywać się na trasie Sankt Petersburg-Mińsk-Warszawa-Hamburg.

– Jeżeli współpraca z państwami zachodnimi będzie dobrze zorganizowana to Białoruś może pełnić rolę opcjonalnego, głównego dostawcy energii potrzebnej do zasilenia całej trasy – dodał.

Na razie wspomniany projekt pozostaje na deskach kreślarskich chociaż pojawiają się szacunki, że jego realizacja mogłaby kosztować do 40 mld euro. Dotychczas zarówno przedstawiciele strony rosyjskiej jak i Kubrin nie wyjaśnili w jaki sposób inwestycja miałaby powstać na terytorium Polski. Nie wskazano również jak pociągi miałyby być zasilane energią z Ostrowca tym bardziej, że Warszawa podziela stanowisko Litwy i nie zamierza kupować prądu produkowanego w białoruskim atomie.

Elektrownia Ostrowiec

Elektrownia Ostrowiec powstaje w odległości 50 km od Wilna, stolicy Litwy. Jest budowana w oparciu o rosyjską technologię WWER-1200. Ma się składać z dwóch reaktorów o mocy 1200 MW każdy. Uruchomienie pierwszego bloku miało nastąpić jeszcze w 2019 roku, a drugiego w 2020 roku. Terminy zostały przesunięte odpowiednio na 2020 i 2021 rok. Budowę realizują i finansują spółki-córki rosyjskiego Rosatomu.

Jak poinformowało ministerstwo energetyki Białorusi załadunek paliwa jądrowego w pierwszym bloku elektrowni w Ostrowcu planowany jest w sierpniu. Zaawansowanie prac budowlano-montażowych pierwszego bloku wynosi 98%. Obecnie trwają prace wykończeniowe w pierwszym bloku oraz na otaczającym go obszarze. Zaawansowanie prac na drugim bloku wynosi 72%.

Źródło: Bełta

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20