Francuskie Engie uruchomiło centrum innowacji i testowania paneli fotowoltaicznej na chilijskiej pustyni Atacama, w regionie o największym promieniowaniu słonecznym na świecie. Jak przekonuje spółka panują tam idealne warunki do oceny wykorzystania instalacji PV w suchym klimacie.

Zadaniem centrum jest testowanie technologii, w tym falowników i systemów czyszczących, do dużych instalacji słonecznych. – Stanowiska testowe są przeznaczone dla rozwiązań, które mogą zostać zastosowane na wielką skalę, a także pomogą zoptymalizować bazę projektową opartą o podejście systemowe – powiedział Thore Müller, szef działu badań i rozwoju projektów fotowoltaicznych w Engie Laborelec.

– Chcemy odejść od ogólnego spojrzenia na liniowy rozwój projektów, w którym komponenty są oceniane i dobierane indywidualnie w kierunku dokonywania wyborów w oparciu o ich łączny wpływ na LCOE. Następnie chcemy przetestować i rozwijać technologie innowacyjne, aby uzyskać ich maksymalną wydajność – dodał.

Engie Laborelec testuje sześć dwustronnych modułów fotowoltaicznych od trzech producentów, dwa trackery, a także falowniki strunowe. – Najważniejsze jest to, że testujemy różne kombinacje, aby zobaczyć jak na siebie wpływają – stwierdził Müller.

Centrum będzie wykorzystywało pomiary stosunku ilości promieniowania odbitego do padającego, natężenia promieniowania, a także zabrudzenia powierzchni paneli.

Środowisko pustynne i wysokie promieniowanie słoneczne posiadają wiele zalet. Cechują się niewielką zmiennością warunków atmosferycznych, niskimi opadami, a także wysokim poziomem zabrudzeń. – Takie warunki są typowe dla wielu miejsc na świecie gdzie będą budowane duże instalacje fotowoltaiczne np. w Chile, Meksyku czy na Bliskim Wschodzie. Wierzymy, że takie centrum testowe, które pracuje w takich warunkach będzie szczególnie pomocne – powiedział Müller.

Pod koniec 2019 roku Engie ogłosiło wart ponad miliard dolarów plan budowy instalacji o mocy 1 GW w Chile. Trwa budowa dwóch inwestycji: Capricorn Solar Park i Calama Wind Site. W pierwszym kwartale rozpoczęła się realizacja trzeciego projektu Tamaya Solar Park. Łączna moc wspomnianych instalacji ma wynieść prawie 370 MW.

Źródło: PV-Magazine

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20