Niemieckie spółki E.ON i Thyssenkrupp chcą sprzedawać wodór na hurtowym rynku energii. W tym celu zamierzają połączyć produkcję paliwa w 150 małoskalowych elektrolizerach.

W tym celu zostało powołane joint venture, które przy wykorzystaniu wirtualnej elektrowni (VPP), ma zakumulować elektrolizery o łącznej mocy 600 MW znajdujące się w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

System został przetestowany na instalacji pilotażowej o mocy 2 MW, która znajduje się w Duisburgu. – Dzięki naszej wiedzy eksperckiej we wszystkich obszarach rynku energetycznego udaje się nam również pokonać bariery dla łatwego wykorzystania wodoru w energetyce – powiedział Stefan Hakansson dyrektor ds. rozwiązań energetycznych w miastach E.ON i prezes E.ON Business Solutions.

Niemcy i Unia Europejska promują wykorzystanie zielonego wodoru, czyli produkowanego w procesie elektrolizy z wykorzystaniem OZE,  jako paliwa, które pozwoli osiągnąć cele klimatyczne.

Zasada działania wirtualnej elektrowni E.ON ma polegać na tym, że w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na moc produkcja wodoru zostanie wstrzymana umożliwiając dostawy energii z OZE do odbiorców. Natomiast przy nadwyżce mocy w systemie uruchomiona zostałaby produkcja wodoru. W ten sposób producenci paliwa będą mogli być bardziej elastyczni względem swoich klientów.

Thyssenkrupp liczy na zielony wodór

Współpraca z E.ON to kolejny krok Thyssenkrupp, który  jest jedną z największych spółek metalurgicznych na świecie, w kierunku wykorzystania wodoru. W połowie czerwca inny niemiecki koncern energetyczny RWE poinformowało o planach produkcji zielonego wodoru, który byłby dostarczany do zakładów metalurgicznych Thyssenkrupp w Duisburgu. W tym celu RWE zamierza zbudować w Dolnej Saksonii instalację produkcji wodoru o mocy 100 MW. Instalacja w Dolnej Saksonii mogłaby dostarczać 1,7 mln ton wodoru na godzinę. To ok. 70% zapotrzebowania na paliwo potrzebne do funkcjonowania wielkiego pieca jaki Thyssenkrupp zamierza zainstalować w Duisburgu. Pozwoliłoby to, aby rocznie produkowano 50 tys. ton zielonej stali.

Na początku czerwca rząd Niemiec zaakceptował strategię wodorową. Zgodnie z nią do 2030 roku powstaną instalacje do produkcji zielonego wodoru o mocy 5 GW. Do 2040 roku mają wzrosnąć do 10 GW. 

 Źródło: Reuters

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20