Equinor zamierza zbudować w Wielkiej Brytanii instalację do produkcji wodoru z gazu wraz z wychwytywaniem i magazynowaniem CO2.

Jak przekonuje norweski koncern zakład miałaby być największą tego typu instalacją i pozwolić na zmniejszenie emisji o 900 tys. ton rocznie. Miałaby zasilać zakłady chemiczne Saltend Chemicals Park znajdujące się w pobliżu miasta Hull w północno-wschodniej części Wielkiej Brytanii. Obecnie emitują one ok. 3,5 mln ton CO2 rocznie.

– Razem z naszymi partnerami zamierzamy przekształcić największy klaster przemysłowy w kraju na najbardziej ekologiczny – poinformowała spółka w komunikacie.

Equinor wraz z partnerami spodziewają się, że ostateczna decyzja inwestycyjna dotycząca projektu H2H Saltend zostanie podjęta w 2023 roku. Instalacja miałaby zostać uruchomiona w 2026 roku. Norwegowie nie ujawnili kosztów realizacji projektu.

Jak wynika z raportu ośrodka Aurora Energy Research wodór może zaspokoić nawet połowę zapotrzebowania końcowego na energię w Wielkiej Brytanii do 2050 roku. Ma to pomóc w osiągnięciu celu neutralności klimatycznej.

Źródło: Reuters

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20