Fessenheim

Protesty w Paryżu przeciwko zamknięciu elektrowni jądrowej

Grupa zwolenników energetyki jądrowej protestowała przeciwko zamknięciu ostatniego bloku elektrowni jądrowej Fessenheim. Demonstranci skierowali się do siedziby Greenpeace w Paryżu. Organizacja postulowała o wyłączenie instalacji.

Protest został zorganizowany w momencie gdy państwowa spółka poinformował o zamknięciu drugiego i najstarszego reaktora elektrowni jądrowej Fessenheim znajdującej się przy granicy z Niemcami. Rząd francuski pracuje nad zmniejszeniem udziału atomu w miksie energetycznym z obecnych ponad 71 do 50% w 2030 roku oraz wzrostem wykorzystania OZE, co wywołało burzliwą debatę nad Sekwaną.

Obrońcy energetyki jądrowej przekonują, że jest ona niezbędna do zapewnienia produkcji niezbędnych wolumenów bezemisyjnej energii. Ma to pomóc zrównoważyć niestabilność produkcji prądu z OZE, w tym słońca i wiatru. Z kolei przeciwnicy zwracają uwagę, że instalacje jądrowe przez cały cykl życia nie są wolne od emisji CO2.

Jak informuje agencja Reuters kilkudziesięciu protestujących ubranych w maski przyniosło  pod siedzibę Greenpeace’u transparenty z hasłami ,,Mniej atomu to więcej węgla”.

W lutym 2020 roku ok. 50 aktywistów Greenpeace’u weszło do należącej do EDF elektrowni jądrowej Tricastin domagając się jej zamknięcia. Według nich ze względu na swój wiek instalacja powinna zostać odłączona od sieci. W ciągu ostatnich kilku lat przedstawiciele Greenpeace’u organizowali protesty przed elektrownią Fessenheim.

Elektrownia Fessenheim

Drugi reaktor uruchomiono w 1977 roku i został zaprojektowany na 40 lat pracy. To oznacza, że były wykorzystywany o 3 lata dłużej niż zakładano. Blok został wyłączony o 23:00 w poniedziałek 29 czerwca. Pierwszy reaktor wyłączono w lutym tego roku. Łączna moc zainstalowana w elektrowni Fessenheim wynosiła 1840 MW.

Po odłączeniu od sieci miną miesiące zanim reaktor ostygnie na tyle, aby możliwe było usunięcie wypalonego paliwa jądrowego. Ma ono zakończyć się do 2023 roku. Proces demontażu zostanie ukończony nie wcześniej niż w 2040 roku.  

Źródło: Reuters/France 24

Facebook Comments
Please follow and like us:

About the author

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.
RSS
Follow by Email