Nowy dyrektor generalny Fortum uważa, że gaz ziemny i wodór mogą pomóc Europie w przejściu na czystą energię. Zapowiedział również prezentację strategii koncernu, a także przejęcie niemieckiego Unipera do końca 2020 roku.

Markus Rauramo zamierza zintegrować Uniper, w którym po dwuletniej batalii udało się przejąć 73,4% udziałów. Poinformował, że do końca roku przedstawi nową strategię, która będzie zakładała rezygnację z produkcji energii z węgla i przejście na OZE.

Jego zdaniem gaz może wspomóc transformację w kierunku czystej energetyki. Dostrzega również coraz większe wykorzystywanie wodoru. Zaznaczył jednak, że jego produkcja z paliw kopalnych powoduje emisje gazów cieplarnianych. Z kolei pozyskiwania wodoru z wykorzystywaniem źródeł OZE (tzw. Zielony Wodór) jest kosztowne.

Według Rauramo stwierdził, że Fortum musi być elastyczne. Koncern dokonuje przeglądu swoich aktywów ciepłowniczych i musi podjąć decyzję co zrobi z rosyjską spółką zależną Unpieru – Unipro – która posiada kilka ciepłowni w Rosji. – To czego można od nas oczekiwać to jest to co teraz analizujemy. Obecnie skupiamy się na programie OZE – stwierdził. W ten sposób odniósł się do rosyjskich aktywów.

Matti Lievonen, szef rady dyrektorów Fortum, zapowiedział że Rauramo ,,przygotuje i wdroży wspólną strategię dla Fortum i Uniper w ich drodze do bycia liderami transformacji energetycznej.

Źródło: Reuters

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20
Power of Energy

Power of Energy

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.