Francuski regulator rynku energii (CRE) zgodził się na zwiększenie maksymalnej, dozwolonej odległości między członkami wspólnot energetycznych z 2 do 20 km.

CRE poinformował, że nowe zasady opierają się na potrzebie łączenia gospodarstw domowych poprzez wspólnoty energetyczne w odległych i słabo zaludnionych obszarach. Regulator analizował także propozycję rządu dotyczącą zwiększenia maksymalnej łącznej mocy źródeł energii dla wspólnot energetycznych z 3 do 5 MW. Ostatecznie nie zgodził się na wprowadzenie zmian w tym obszarze.

Wspólnoty energetyczne

Francja wprowadziła wspólnoty energetyczne w marcu tego roku, po długim etapie pilotażu. W założeniu wspólnoty mają łączyć znajdujących się w określonej odległości odbiorców i producentów energii ze źródeł fotowoltaicznych w jeden podmiot na rynku energii, który zużywa prąd na potrzeby własne.

Po podobne rozwiązania sięgnęły również inne państwa w Europie jak np. Włochy, Hiszpania i Portugalia, które tak jak Francja przyjęły przepisy wspierające rozwój wspólnot energetycznych.

Według danych spółki Enedis, która zarządza 95% sieci dystrybucyjnych we Francji, na koniec 2019 roku nad Sekwaną do sieci było przyłączonych 435 773 instalacji fotowoltaicznych, z których 65 314 stanowiły instalacje prosumenckie, co stanowiło 257,86 MW mocy zainstalowanej.

Źródło: PV Magazine

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20