Gazprom przekazał 51% udziałów w operatorze gazociągu Nord Stream 1 swojej spółce-córce Gazprom Mieżdunarodnyje Projekty.

Decyzję koncern tłumaczy ,,poprawą efektywności zarządzania aktywami”. Na uwagę zasługuje moment, w którym Gazprom dokonuje zmian w swoim majątku. Stany Zjednoczone są bliskie objęcia sankcjami budowanego przez Rosjan gazociągu Nord Stream 2, którego operatorem jest spółka, w której Gazprom jest jedynym właścicielem. Nie wykluczone, że ,,manewr aktywowy” ma przetestować rozwiązania na wypadek gdyby Waszyngton objął sankcjami ten kontrowersyjny projekt, na co zwraca uwagę dr Szymon Kardaś, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.

Spółka Mieżdunarodnyje Projekty pojawiła się w rodzinie Gazpromu w marcu 2020 roku. Na jej czele stanął Dmitrij Handog, naczelnik departamentu działalności zagranicą w Gazpromie.

Wcześniej spółka nazywała się Gazprom Russkaja (nazwa pochodziła od tłoczni Russkaja, od której zaczyna się gazociąg Turkish Stream). Pierwotnie miała być operatorem projektu Turkish Stream. Ostatecznie rolę tę pełniła spółka South Stream Transport B.V.

Źródło: Interfax

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20