Logo Gazpromu. Źródło: Bloomberg

Gazprom zwrócił PGNiG nadpłatę za zawyżone ceny gazu

Gazprom poinformował o zwrocie nadpłaty za dostawy gazu jaką trybunał arbitrażowy w Sztokholmie zasądził na rzecz PGNiG – podaje agencja Reutersa. Informację potwierdził polski koncern.

Rosyjski koncern zastrzega, że nadal odwołuje się od rozstrzygnięcia arbitrażu. 1 lipca Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG, poinformował, że na konto spółki wpłynęło ponad 1,6 mld dolarów. – To historyczny moment dla naszej firmy oraz dla Polski. Możemy potwierdzić, że na nasze konta wpłynęło nieco ponad 1606 mln dolarów, czyli ponad 6 mld zł. Tym samym zakończyliśmy proces implementacji wyroku Sądu Arbitrażowego ze Sztokholmu – powiedział podczas konferencji prasowej.

15 czerwca PGNiG poinformowało o podpisaniu z Gazpromem aneksu do kontraktu jamalskiego. Jak wynika z treści aneksu strony potwierdziły zasady stosowania formuły cenowej zakupu gazu wskazanej przez arbitraż. Ponadto spółki określiły warunki wzajemnego rozliczenia. Wówczas PGNiG informował, że spodziewa się zwrotu ok. 1,5 mld dolarów nadpłaty przez Gazprom do 1 lipca. Z kolei 16 czerwca Gazprom stwierdził, że widzi podstawy do podniesienia ceny gazu dla PGNiG.

Kontrakt jamalski

Kontrakt jamalski podpisano w 1996 roku. Zakłada dostawy ok. 10 mld m3 gazu rocznie. Ponadto w umowie Gazprom zawarł klauzulę „take or pay”, na mocy której PGNiG musi odebrać co najmniej 8,7 mld m3 z zakontraktowanego wolumenu. Umowa wygasa z końcem 2022 roku.

Źródło: Reuters

Facebook Comments
Please follow and like us:

About the author

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.
RSS
Follow by Email