Gazprom Export uważa, że są uzasadnione podstawy do rewizji cen gazu dla PGNiG i ich podniesienie. Wcześniej spółka podpisała aneks do kontraktu jamalskiego na mocy, którego zmieniła formułę cenową na korzyść Polski.

– Gazprom i Gazprom Export kontynuują proces odwołania od rozstrzygnięcia trybunału arbitrażowego – poinformowali dziennikarzy przedstawiciele rosyjskiego koncernu.

Ich zdaniem zgodnie z obowiązującą umową spółki prowadzą rozmowy o zmianie formuły cenowej dla dostaw od 2017 roku. – Gazprom uważa, że istnieją wystarczające podstawy do tego, aby zrewidować ceny w kierunku ich podniesienia – dodaje spółka.

Arbitraż PGNiG-Gazprom

15 czerwca PGNiG poinformowało o podpisaniu z Gazpromem aneksu do kontraktu jamalskiego. Jak wynika z treści aneksu strony potwierdziły zasady stosowania formuły cenowej zakupu gazu wskazanej przez arbitraż. Ponadto spółki określiły warunki wzajemnego rozliczenia. PGNiG spodziewa się zwrotu ok. 1,5 mld dolarów nadpłaty przez Gazprom do 1 lipca.

Kontrakt jamalski

Kontrakt jamalski podpisano w 1996 roku. Zakłada dostawy ok. 10 mld m3 gazu rocznie. Ponadto w umowie Gazprom zawarł klauzulę „take or pay”, na mocy której PGNiG musi odebrać co najmniej 8,7 mld m3 z zakontraktowanego wolumenu. Umowa wygasa z końcem 2022 roku.

Źródło: Kommiersant

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20
Piotr Stępiński

Piotr Stępiński

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.