Podczas gdy świat odchodzi od węgla Chiny inwestują w nowe instalacje i odpowiadają za 90% nowych mocy węglowych na świecie.

Jak wynika z raportu amerykańskiego think-thanku Global Energy Monitor (GEM) od stycznia do czerwca 2020 roku globalna moc elektrowni węglowych spadła o 2,3 GW. Głównie za sprawą wyłączania jednostek w Europie.

W tym czasie Chiny uruchomiły elektrownie węglowe o mocy 53,2 GW, czyli 90% mocy oddanych do użytku na całym świecie. Państwo Środka, które jest największym konsumentem węgla na świecie, zakończyło budowę jednostek o mocy 11,4 GW (62% mocy całkowitej na świecie) i rozpoczęło realizację projektów o mocy 12,8 GW (86% mocy całkowitej na świecie).

Podczas gdy udział węgla w konsumpcji energii w Chinach spadł poniżej 58% (spadek o 10% w stosunku do 2012 roku) to rośnie zużycie surowca.

Pekin zaznaczył, że większość nowych mocy zainstalowanych w energetyce będą pochodzić ze źródeł odnawialnych, ale umożliwił uruchomienie elektrowni węglowych o mocy 60 GW. W budowie bądź w planach są instalacje o mocy 250 GW.

Nie wiadomo ile z nich zostanie finalnie uruchomionych. Dodatkowo istniejące jednostki już ponoszą straty ze względu na nadwyżki mocy, a także niskiego poziomu wykorzystania instalacji.

Źródło: Reuters

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20