Ignitis Polska będącą spółką zależną litewskiego holdingu państwowego Ignitis weszła na rynek energii w Polsce – będzie mogła dostarczać prąd i gaz do klientów biznesowych. Litwini inwestują także w sektor OZE w naszym kraju.

Jak przekonują Litwini wzmocnienie pozycji na polskim rynku jest jednym z priorytetów długoterminowej strategii Ignitis.

– Wejście w segment dostaw energii do klientów biznesowych jest naturalnym etapem rozwoju spółki – stwierdziła Diana Kazakiewicz, kierownik regionu Polska w Ignitis grupe.

Ignitis Polska została utworzona w 2017 roku. Od tego czasu spółka zajmowała się handlem energią na giełdzie. W 2019 roku rozpoczęła działalność na hurtowym rynku gazu.

Ignitis grupe jest zainteresowana projektami OZE w Polsce. Spółka realizuje projekt farmy wiatrowej Pomerania Wind Farm o mocy 94 MW. inwestycja ma zostać ukończona w 2021 roku i kosztować ok. 127 mln euro.

Ignitis chce zainwestować w OZE prawie miliard euro

Jak podkreśla Ignitis grupe zrównoważony rozwój oparty na realizacji projektów OZE zarówno na Litwie, jak i za granicą jest jednym z najważniejszych celów strategii spółki do 2030 roku. W ten sposób chce zwiększyć konkurencyjność na rynku oraz przyspieszyć dekarbonizację sektora energetycznego. Do 2023 roku Ignitis chce zwiększyć moce swoich instalacji OZE z obecnych 1,1 do 1,6-1,8 GW i do 4 GW w 2030 roku. W ciągu najbliższych 3 lat spółka chce zainwestować 950 mln euro w projekty OZE w Polsce oraz państwach bałtyckich. Obecnie Ignitis posiada dwie elektrownie wodne na Litwie, cztery lądowe farmy wiatrowe na Litwie i Estonii oraz elektrownię na biomasę na Litwie.

Źródło: The Baltic Course

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20