Instalacja PV. Źródło: andreas160578/Pixabay

Izrael chce zainwestować w fotowoltaikę ponad 20 mld dolarów

Ministerstwo energetyki Izraela ogłosiło wart 80 mld szekli (22,8 mld dolarów) program wsparcia rozwoju fotowoltaiki. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie kraju w energię.

Mimo, że Izrael posiada dobre warunki do wykorzystywania energii ze słońca to w ubiegłym roku zaledwie 5% energii pochodziło z instalacji fotowoltaicznych. 64% energii wyprodukowana z gazu, a reszta z węgla.

Jak zaznaczył Yuval Steinitz, minister energetyki, do 2030 roku udział fotowoltaiki w mikście energetycznym ma wynieść 30%, a moce zainstalowane wzrosną o 16 GW. To obecnie mniej więcej tyle ile obecnie mocy jest zainstalowanych w systemie elektroenergetycznym Izraela.

W szczycie zapotrzebowania 80% energii produkowanej kraju ma pochodzić z instalacji fotowoltaicznych. Dodatkowo zapowiedział, że Izrael zrezygnuje z węgla do 2026 roku. Program rozwoju PV zapowiedziany przez Steinitza obejmuje również inwestycje w modernizację sieci elektroenergetycznych i budowę magazynów energii. Ponadto jego realizacji przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza o 93% w porównaniu z 2015 roku.

Źródło: Reuters

Facebook Comments
Please follow and like us:

About the author

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.
RSS
Follow by Email