Czechy zrobiły kolejny krok w kierunku budowy nowego bloku jądrowego w elektrowni w Dukovanach. Rząd zobowiązał się do wsparcia finansowego projektu, który ma pomóc Czechom w odchodzeniu od węgla.

Rząd w Pradze podpisał porozumienie z CEZ w sprawie rozbudowy elektrowni jądrowej w Dukovanach. Dokument dotyczy ogólnych ram projektu, jego początkowej fazy, w tym przedstawienia przez spółkę listy dostawcy technologii do 2022 roku, z którym umowa zostanie podpisana w 2024 roku.

W ubiegłym tygodniu państwo, które posiada 70% udziałów w CEZ, zatwierdziło plan udzielenia nieoprocentowanej pożyczki na budowę bloku jądrowego o mocy 1200 MW na czas trwania budowy w latach 2029-2036.

Zatwierdzony został również mechanizm zakupu energii w oparciu o cenę gwarantowaną. Przy czym konsumenci pokryją różnicę jeżeli cena będzie wyższa niż na rynku hurtowym. Plany Czechów wymagają zgody Komisji Europejskiej, aby zapewnić zgodność proponowanego rozwiązania z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej.

Nowy blok w Dukovanach ma kosztować ok. 6 mld euro. CEZ poinformował, że do końca 2020 roku zostanie ogłoszony przetarg na dostawcę technologii. Dopiero wówczas będzie możliwe określenie ceny gwarantowanej energii.

Według doniesień zainteresowanie budową nowego bloku jądrowego w Dukovanach są zainteresowani: rosyjski Rosatom, francuski EDF, południowokoreański KHNP, kanadyjski Westinghouse, a także joint venture francuskiego Orano (wcześniej Areva) i japońskiego Mitsubishi.

Czeskie służby bezpieczeństwa przestrzegają rząd przed dopuszczeniem do przetargu spółek z Rosji i Chin, ale rząd nie chce wykluczać żadnego z podmiotów, aby zapewnić konkurencyjność ofert.

Źródło: Reuters

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20