Instalacje OZE. Źródło: Wikimedia Commons

Niemiecka energetyka chce niższych podatków i opłat OZE, aby realizować inwestycje warte 320 mld euro

Niemiecki pakiet antykryzysowy, który ma przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii koronawirusa może do 2030 uruchomić inwestycje w produkcję energii, sieci, ładowanie pojazdów elektrycznych i wodór warte 320 mld euro. O ile równolegle zostaną obniżone podatki i inne obciążenia fiskalne, przekonują organizacje branżowe w Niemczech.

Analiza EY wykonana na zlecenie BDEW (niemieckiej organizacji zrzeszającej 1900 spółek sektora energetycznego) wykazała, że wspomniane inwestycje mogą pozwolić stworzyć i utrzymać ok. 271 tys. miejsc pracy w energetyce i branżach pokrewnych. W tym sektor produkcji maszyn, metalurgiczny, elektroniczny, produkcji biogazu i zielonego wodoru.

– Raport pokazuje, że jak wielki wkład możemy zaoferować jako przemysł – powiedziała Kerstin Andreae, dyrektor zarządzająca BDEW.

Zdaniem organizacji, aby pakiet antykryzysowy rządu zadziałał potrzebne jest obniżenie podatków i opłat dodatkowych opłat w cenach energii. Ma to pomóc klientom hurtowym i przemysłowi energochłonnemu, dla których energia jest istotnym kosztem prowadzenia działalności. W tym kontekście BDEW obniżeniu powinna ulec kosztowna uwzględniona w rachunkach opłata przeznaczona na wsparcie producentów OZE – do 5 eurocentów/kWh.

Dodatkowo obniżeniu powinien ulec podatek ekologiczny od zużycia energii z 2,05 do 0,05 eurocentów/kWh. W celu zrównoważenia mniejszych wpływów budżetowych rząd powinien ustalić cenę emisji CO2 w ciepłownictwie i transporcie.

Źródło: Reuters

Facebook Comments
Please follow and like us:

About the author

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.
RSS
Follow by Email