Pandemia koronawirusa wpłynęła na spadek zainteresowania zawierania umów PPA w drugim kwartale 2020 roku – wynika z danych opublikowanych przez Zeigo.

– Ceny w umowach PPA oferowane przez deweloperów nie uległy zmianie ponieważ sektor analizuje wpływ koronawirusa na rynek w perspektywie średnio i długoterminowej – przekonuje Matthieu Paturet, analityk Zeigo.

– Od marca zawarto zaledwie kilka umów PPA mimo, że wiele spółek twierdzi, że nadal chce osiągać cele związane ze zrównoważonym rozwojem – dodał.

Ceny hurtowe energii rosną, co jest efektem stopniowego wzrostu zużycia spowodowanego znoszeniem restrykcji w związku z pandemią koronawirusa.

– W ostatnich miesiącach ceny oferowane w większości przypadków w Europie pozostawały stabilne. Branża oczekuje na rozwój sytuacji podczas gdy rośnie zużycie energii – uważa Paturet.

Poniższe dane pokazują trendy cenowe w umowach PPA, a także ogólne warunki rynkowe dla ustabilizowanych i wschodzących rynków PPA w Europie.

W przypadku Polski obserwowany jest wzrost liczby projektów zarejestrowanych na platformie Zeigo. To zdaniem analityków doprowadziło do wzrostu cen, które w czerwcu osiągnęły 52 euro/MWh. Dla porównania w kwietniu wynosiły one poniżej 46 euro/MWh. Na początku czerwca Orange Polska podpisała z Enefit trzyletnią umowę na zakup 510 GWh energii rocznie, co w pełni pokryje zapotrzebowanie spółki na prąd. Część zapotrzebowania energetycznego Orange Polska (50 GWh) zostanie dostarczona przez Enefit w ramach umowy cPPA. Operator komórkowy pozyska energię z OZE, która będzie produkowana w budowanych farmach wiatrowych Jarocin Wschód i Krotoszyn o łącznej mocy 15 MW należących do firmy wpd. Dostawy mają się rozpocząć na początku 2021 roku.

– Teraz jest najlepszy czas do negocjowania PPA – uważa Laurent Segalen, dyrektor zarządzający platformą Megawatt-X Ltd. Zaznacza, że wkrótce ceny energii mogą wzrosnąć m.in. ze względu na sytuację hydrologiczną w państwach skandynawskich i spadek produkcji w elektrowniach jądrowych w Wielkiej Brytanii oraz Francji. Zdaniem eksperta już dzisiaj dużo możliwości dla podmiotów, które chcą podpisać 10-letnie PPA.

– Może więcej możliwości pojawi się za 2, 3 lub 5 lat, ale już w tej chwili warunki są atrakcyjne. Nie twierdzę, że w ten sposób można zapewnić 100% portfela, ale za przyzwoitą kwotę można zabezpieczyć 20-25% przyszłego zapotrzebowania na energię. Nadszedł czas – stwierdził Segalen.

Źródło: Platts

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20