Mimo pandemii koronawirusa i wywołanego nią bezprecedensowego szoku dla gospodarki inwestycje w morskie farmy wiatrowe na świecie wzrosły czterokrotnie w pierwszej połowie 2020 roku.

Według raportu przygotowanego przez analityków Bloomberga inwestorzy zapalili światło dla 28 nowych projektów offshore o łącznej wartości 35 mld dolarów. To cztery razy więcej niż w trakcie pierwszego półrocza w 2019 roku i więcej niż w całym ubiegłym roku. Tylko budowa farm w strefie Hollandse Kust Zuid u wybrzeży Holandii będzie kosztowała Vattenfall 3,9 mld dolarów.

– Spodziewaliśmy się, że pandemia koronawirusa wpłynie na inwestycje w OZE w pierwszej połowie tego roku. Głownie za sprawą opóźnień w finansowaniu projektów i niektórych systemów aukcyjnych. Widać to było na przykładzie instalacji fotowoltaicznych czy lądowych farm wiatrowych. Dane ze świata pokazały jednak, że sektor okazał się niezwykle odporny. Właśnie dzięki morskim farmom wiatrowym – powiedział Albert Cheung, szef analiz Bloomberg BNEF.

Zdaniem ekspertów BNEF mimo pandemii inwestycje w offshore nie zwalniają ponieważ od 2012 roku koszty realizacji takich projektów spadły o 2/3. Pomaga również presja wśród inwestorów w Chinach, którzy chcą zbudować farmy przed zakończeniem subsydiów rządowych, które ma nastąpić w 2021 roku. Tylko w pierwszej połowie 2020 roku podjęto decyzję o rozpoczęciu realizacji 17 projektów w Państwie Środka.

Łącznie w pierwszej połowie 2020 roku na inwestycje w offshore przeznaczono 132,4 mld dolarów (+5% r/r). W tym samym czasie inwestycje w lądowe farmy wiatrowe spadły o 1/5 do 37 mld dolarów, a w instalacje fotowoltaiczne o 12% do 54,7 mld dolarów.

Chiny pozostały największym inwestorem w OZE przeznaczając na zielone projekty 41,6 mld dolarów w pierwszej połowie 2020 roku. To o 40% więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Było to możliwe głównie dzięki inwestycjom w morskie farmy wiatrowe.

Inwestycje w OZE w Europie wyniosły 36,5 mld dolarów i były o 50% wyższe niż w roku ubiegłym. Tylko w Wielkiej Brytanii wzrosły one do 5,7 mld dolarów, czyli 3,5-krotnie więcej niż na początku 2019 roku.

W przypadku Stanów Zjednoczonych inwestycje w odnawialne źródła energii spadły o 30% do 17,8 mld dolarów. Spadek zanotowano również w Indiach (-50% r/r, do 2,7 mld dolarów) i w Brazylii (-25% r/r, do 2,5 mld dolarów).

Źródło: The Guardian

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20