Rząd Litwy przyjął koncepcję rozwoju offshore. Pierwsza aukcja na budowę morskich farm wiatrowych ma zostać przeprowadzona w 2023 roku. Do 2030 roku Litwa chce posiadać instalacje o mocy do 700 MW, a pierwsza energia z morskich farm ma popłynąć już w 2028 roku.

Rząd litewski omówił projekt budowy morskich farm wiatrowych o mocy 700 MW do 2030 roku. – Decyzja jest konieczna, aby stworzyć warunki prawne dla procesów planistycznych […] Proponujemy, aby przeprowadzić aukcje dla instalacji offshore o mocy do 700 MW, które mają powstać do 2030 roku. Chcemy także wskazać miejsca, gdzie ich budowa będzie opłacalna ekonomicznie – powiedział Žygimantas Vaičiūnas, minister energetyki.

Resort został zobowiązany do przygotowania projektów ustaw regulujących wsparcie finansowe projektów morskich farm wiatrowych, a także sposób ich podłączenia do sieci. Operator sieci przesyłowej spółka Litgrid ma rozpocząć prace przygotowawcze w zakresie przyłączeń.

Planowana lokalizacja morskich farm wiatrowych na Litwie. Źródło: Ministerstwo energetyki Litwy
Planowana lokalizacja morskich farm wiatrowych na Litwie. Źródło: Ministerstwo energetyki Litwy

Ponadto rząd zatwierdził koncepcję rozwoju morskich elektrowni wiatrowych na terytorium Litwy. Zgodnie z nią budowa instalacji miałaby miejsce w latach 2023-2028, a produkcja energii ruszyć w 2028 roku. – To 131 km2, na których można rozwija offshore. Na tym obszarze mogą powstać instalacje, które mogą zapewnić 25% energii zużywanej obecnie przez Litwę. Projekty offshore mogą przyciągnąć inwestycje warte miliard euro – powiedział Rytis Kėvelaitis, wiceminister energetyki.

Dodał, że 1 lipca resort przedstawi poprawki, które zostaną prawdopodobnie przyjęte przez Sejmas w październiku. Instalacje offshore mogłoby wytwarzać ok. 2,5-3 TWh energii rocznie. Obecnie Litwa zużywa 11 TWh. Zgodnie z przyjętą przez Wilno strategią energetyczną do 2020 roku, 30% produkowanej na Litwie energii ma pochodzić z OZE (odnawialnych źródeł energii). Do 2050 roku ten wskaźnik ma wzrosnąć do 80%.

Źródło: Delfi

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20