morska energetyka wiatrowa

Litewskie ministerstwo energetyki powołało grupę roboczą ds. offshore wind

Litewskie ministerstwo energetyki powołało grupę roboczą ds. rozwoju morskich farm wiatrowych. Do 2030 roku moc zainstalowana w offshore na Litwie może wynieść 700 MW, a docelowo nawet 3,5 GW.

W jej skład weszli przedstawiciele ministerstwa energetyki, ochrony środowiska dyrekcji portu morskiego w Kłajpedzie, litewskiej armii, Litewskiej Konfederacji Biznesu, Litewskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej oraz spółki Litgrid.

Zdaniem przewodniczącego grupy wiceministra energetyki Rytisa Kėvelaitisa jej celem jest wykorzystanie potencjału morski energetyki wiatrowej na Litwie. – Po stworzeniu odpowiednich podstaw prawnych i podczas rozwoju lądowych farm wiatrowych na Litwie kolejnym krokiem będzie realizacja celu w energetyce odnawialnej – produkcja energii z morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Naszym celem jest maksymalne wykorzystanie potencjału offshore na Litwie i uczynienia go jak najbardziej opłacalnym ekonomicznie – powiedział.

Pod koniec maja grupa powinna przedstawić rekomendacje uwzględniające możliwe etapy rozwoju morskich farm wiatrowych, model ich podłączenia do sieci, podział kompetencji i kosztów w tym zakresie, wyboru lokalizacji farm, przeprowadzenie badań, możliwe formy wsparcia, reglamentację  wydawania zgód na badania obszarów morskich.

Zdaniem ministerstwa najwcześniej przetargi na budowę farm wiatrowych na litewskiej części Bałtyku zostaną ogłoszone w latach 2021-2022. Aby tak się stało rząd musi podjąć odpowiednie decyzje do 2020 roku. Resort zwraca jednak uwagę, że w pierwszej kolejności Litwa powinna wykorzystać potencjał lądowych farm wiatrowych. Do 2020 roku nasi sąsiedzi zamierzają zainstalować w nich dodatkowe 250 MW mocy. Obecnie Litwini mają zainstalowane 500 MW i nie posiadają ani jednej morskiej farmy wiatrowej. Zgodnie z przyjętą przez Wilno strategią energetyczną do 2020 roku, 30 proc. produkowanej na Litwie energii ma pochodzić z OZE (odnawialnych źródeł energii). Do 2050 roku ten wskaźnik ma wzrosnąć do 80 proc.

Pod koniec listopada 2018 roku litewskie Ministerstwo Energetyki ogłosiło przetarg na wykonanie badania, w którym ma zostać przeanalizowany potencjał obszarów w wyłącznej strefie ekonomicznej Litwy, dokonana ocena krajowych wymogów bezpieczeństwa oraz ograniczeń związanych z budową morskich farm wiatrowych oraz ich wpływu na faunę i florę, szlaki żeglugowe, a także plany rozbudowy portów. W lutym 2019 roku Lietuvos Energija ogłosiła rozpoczęcie międzynarodowych poszukiwań partnerów strategicznych do rozwoju projektów morskich farm wiatrowych.

Źródło: Delfi

https://ru.delfi.lt/news/economy/v-ministerstve-energetiki-litvy-nachala-rabotu-gruppa-po-razvitiyu-vetryanyh-ustanovok-v-more.d?id=83617509
Facebook Comments
Please follow and like us:

About the author

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.
RSS
Follow by Email