Elektrownia Jądrowa w Ostrowcu

Litwa prosi Ukrainę o wprowadzenie zakazu importu energii z atomu na Białorusi

Litwa liczy na to, że Ukraina dołączy do grona tych państw, które nie będą kupowały energii z elektrowni jądrowej budowanej w Ostrowcu na Białorusi. W tym samym czasie odpowiedzialny za realizację projektu rosyjski Rosatom poinformował o przygotowaniach do dostawy świeżej partii paliwa jądrowego.

W trakcie poniedziałkowej rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim prezydent Litwy Gitanas Nauseda zwrócił się z prośbą, aby Kijów rozważył możliwość zakazania importu energii z elektrowni w Ostrowcu. Jak poinformowało biuro prasowe prezydenta Litwy Nauseda podkreślił, że Wilno utrzymuje twarde stanowisko w kwestii zakazu zakupu ,,niebezpiecznej energii” z państw trzecich.

Litwini podnosili już tę kwestię podczas wizyty Zełenskiego w Wilnie w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas prezydent Ukrainy stwierdził, że porozmawia na ten temat z ministrem energetyki. Póki co, Kijów nie podjął decyzji w sprawie ewentualnego zakazu importu energii z atomu na Białorusi. Dotychczas oprócz Litwy deklaracje o braku zakupu z nowej elektrowni jądrowej wyraziła Polska oraz Estonia. Pod koniec ubiegłego tygodnia agencja TASS powołując się na wypowiedź ministra energetyki Litwy Žygimantasa Vaičiūnasa państwa bałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia), stwierdziła, że w najbliższym czasie miałyby one podpisać wspólne zobowiązanie do braku zakupów energii z Ostrowca oraz uniemożliwienie jej przesyłu przez swoje sieci elektroenergetyczne. Nie wiadomo jednak jak ostatecznie zachowa się Łotwa, która dotychczas jasno nie zadeklarowała, że nie będzie kupowała energii z białoruskiego atomu twierdząc, że jeszcze nie podjęła decyzji w tej kwestii.

Rosatom przygotowuje dostawy paliwa jądrowego

Równolegle trwają przygotowania do dostaw paliwa jądrowego. – W Elektrowniach Ostrowiec i Leningradzkiej trwają prace przygotowawcze przed. Przygotowujemy się do dostaw świeżego paliwa jądrowego do elektrowni w Ostrowcu. Zaplanowana została rotacja personelu. Łącznie 43 osób. W najbliższych dniach kilka grup pracowników i współpracownik Rosatomu będzie przygotowywało się do wysłania paliwa jądrowego na Białoruś – poinformował Aleksiej Lichaczew, prezes Rosatomu.

W połowie kwietnia został ukończony gorący testy pierwszego bloku elektrowni w Ostrowcu. To kluczowa faza rozruchu instalacji będąca ostatnim etapem przed fizycznym uruchomieniem.

Elektrownia Ostrowiec

Elektrownia Ostrowiec powstaje w odległości 50 km od Wilna, stolicy Litwy. Jest budowana w oparciu o rosyjską technologię WWER-1200. Ma się składać z dwóch reaktorów o mocy 1200 MW każdy. Uruchomienie pierwszego bloku miało nastąpić jeszcze w 2019 roku, a drugiego w 2020 roku. Terminy zostały przesunięte odpowiednio na 2020 i 2021 rok. Budowę realizują i finansują spółki-córki rosyjskiego Rosatomu.

Projekt budzi sprzeciw Litwy. Zdaniem Litwinów Elektrownia Ostrowiec jest budowana z naruszeniem postanowień konwencji z Espoo i Aarhus, regulujących zasady budowy podobnych instalacji na terenach przygranicznych. Ponadto Wilno zarzuca Białorusinom, że ci nie przeprowadzili badań, które uzasadniałyby zlokalizowanie elektrowni zaledwie 50 km od Wilna. Nie wykonano także analizy możliwych skutków radiologicznych dla litewskich wód, obywateli i środowiska, w przypadku wystąpienia awarii.

Źródło: Kancelaria Prezydenta Litwy/TASS/Interfax/Delfi

Facebook Comments
Please follow and like us:

About the author

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.
RSS
Follow by Email