Osiągnięcie globalnego celu neutralności klimatycznej do 2050 roku nie będzie możliwe bez znaczącego przyspieszenia rozwoju innowacji w obszarze czystej energii – przekonuje Międzynarodowa Agencja Energii (MAE).

W raporcie MAE przeanalizowała ponad 400 dostępnych, czystych technologii. Zdaniem Agencji choć mogą one przyczynić się do znaczącej redukcji emisji, ale nie są one wystarczające. W dokumencie podkreślono, że obecnie jest niewiele dostępnych technologii, które pozwoliłyby na całkowitą redukcję emisji w takich sektorach jak żegluga, transport samochodowy, lotnictwo i przemysł ciężki.

– Bez dekarbonizacji transportu nie ma szans na osiągnięcie celów klimatycznych – powiedział Fatih Birol, szef MAE, w rozmowie z agencją Reutersa.

– Blisko połowa wymaganej redukcji emisji nadal wymaga znaczących innowacji w obszarze czystej energii. Cokolwiek zrobimy z OZE to same w sobie nie wystarczą na osiągnięcie celu neutralności klimatycznej do 2050 roku – dodał.

Wśród czterech krytycznych obszarów czystych technologii wymagających rozwoju innowacji MAE wskazała: technologie akumulatorowe, wychwytywanie i magazynowanie CO2, bioenergia, niskoemisyjna produkcja wodoru.

Według szacunków globalna emisja CO2 w 2020 roku będzie o 9% niższa niż w 2019 roku i osiągnie poziom najniższy od 2010 roku. To efekt pandemii koronowirusa i spowodowanego nim spadku zapotrzebowania na energię. Jak zaznacza MAE mimo, że nakłady na wdrażanie nowych technologii będą mniejsze to wiele państw pracuje nad planami pobudzenia gospodarki, które dają rządom możliwość wspierania postępu w dziedzinie technologii czystej energii.

Źródło: Reuters

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20
Power of Energy

Power of Energy

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.