Flaga Szwecji. Źródło: Wikimedia Commons

Mój Prąd po szwedzku. Sztokholm kończy nabór wniosków na dofinansowanie instalacji PV

Szwecja kończy system dofinansowania dla instalacji fotowoltaicznych na dachach. Rząd w Sztokholmie poinformował, że inwestorzy mają jeszcze miesiąc na złożenie wniosku o dotację. Jednocześnie wydłużył termin na zakończenie projektów z 31 grudnia 2020 do 30 czerwca 2021 roku. Od przyszłego roku PV na dachach będzie wspierana przez nieokreślone jeszcze ulgi podatkowe.

Termin na składanie wniosków upłynie 7 lipca. To oznacza, że potencjalni inwestorzy mają mniej niż 30 dni na dopełnienie formalności. Svensk Solenergi (organizacja zrzeszająca przedstawicieli sektora fotowoltaicznego w Szwecji) uważa, że zamknięcie wspomnianego programu może doprowadzić do zahamowania rodzimego rynku PV. W ostatnich latach system rabatów był głównym czynnikiem napędzający rozwój energetyki słonecznej.

Rząd podjął również decyzję o wydłużeniu terminu ukończenia instalacji, które mogą ubiegać się o środki w ramach obecnego mechanizmu wsparcia z 31 grudnia 2020 na 30 czerwca 2021 roku. To efekt pandemii koronawirusa, która opóźniła realizację projektów PV. Sztokholm zapowiedział, że będzie nadal wspierał rozwój instalacji fotowoltaicznych, a system rabatów zostanie zastąpiony jeszcze nieokreśloną ulgą podatkową. – Odliczenia będą dotyczyły tylko osób prywatnych, a nie przedsiębiorców – zaznacza Svensk Solenergi.

Fotowoltaika w Szwecji

Na program wsparcia rząd Szwecji przeznaczył 1,2 mld koron (128 mln dolarów). Mogą z niego skorzystać gospodarstwa domowe, przedsiębiorcy ale również podmioty publiczne. Dotacja obejmuje 20% kosztów zakupu i instalacji PV. Szwedzka Agencja Energetyki moc czynna zainstalowana w fotowoltaice w kraju wzrosła z 411 MW na koniec 2018 roku do 698 MW na koniec 2019 roku. W ciągu dwóch lat produkcja energii wynieść 1,7 TWh wobec 0,4 TWh w 2018 roku. Agencja zaznaczyła jednak, że w prognozach nie uwzględniono pandemii koronowirusa.

Źródło: PV Magazine

Facebook Comments
Please follow and like us:

About the author

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.
RSS
Follow by Email