Prezydent Litwy Gutanas Nauseda zwrócił się do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z prośbą o pośredniczenie w osiągnięciu kompromisu przez państwa bałtyckie w sprawie rezygnacji zakupów energii z elektrowni jądrowej budowanej w Ostrowcu na Białorusi.

– Pracujemy nad tym, zbytnio o tym nie informujemy. Porozumieliśmy się już z przewodniczącą Komisji, aby stała się pewnego rodzaju moderatorem całego procesy ponieważ nasze rozmowy dwustronne nie przyniosły spodziewanego rezultatu – powiedział prezydent Litwy w rozmowie z programem 24/7 Lietuvos rytas.

– Pozostaje przedstawić tekst, który mogłyby przeanalizować wszystkie strony, uzyskać ocenę Komisji Europejskiej. Wówczas doszlibyśmy do wniosku czy uda nam się osiągnąć porozumienie- stwierdził Nauseda. Jego zdaniem przeniesienie tego problemu na poziom unijny stwarza więcej możliwości do jego rozwiązania.

– Wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, aby wsparli nas na tej drodze. Mam nadzieję, że uda się wpłynąć na zmianę stanowiska Łotwy. Wówczas będzie możliwe osiągnąć wspólne porozumienie z Polską i państwami bałtyckimi co do rezygnacji z zakupu energii z niebezpiecznych elektrowni jądrowych poza obszarem Unii Europejskiej – mówił prezydent Litwy.

W miniony czwartek Nauseda nie pojechał na tradycyjny szczyt przywódców państw bałtyckich ponieważ jak dotąd nie udało się zawrzeć porozumienia w sprawie handlu energią z państwami trzecimi.

Dotychczas deklarację o rezygnacji z zakupu energii z białoruskiego atomu złożyła Estonia, Polska oraz Ukraina. Nie wiadomo jednak jak ostatecznie zachowa się Łotwa, która dotychczas nie zajęła jasnego stanowiska w tej sprawie. Premier Łotwy Arturs Krišjānis Kariņš po wcześniejszych rozmowach ze swoimi odpowiednikami na Litwie i w Estonii wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie uda znaleźć się rozwiązanie kompromisowe, które uwzględni interesy wszystkich, trzech państw bałtyckich oraz ich interesy.

Elektrownia Ostrowiec

Projekt budzi sprzeciw Litwy. Zdaniem Litwinów Elektrownia Ostrowiec jest budowana z naruszeniem postanowień konwencji z Espoo i Aarhus, regulujących zasady budowy podobnych instalacji na terenach przygranicznych. Ponadto Wilno zarzuca Białorusinom, że ci nie przeprowadzili badań, które uzasadniałyby zlokalizowanie elektrowni zaledwie 50 km od Wilna. Nie wykonano także analizy możliwych skutków radiologicznych dla litewskich wód, obywateli i środowiska, w przypadku wystąpienia awarii.

Źródło: The Baltic Course

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20