Niemiecka Agencja Federalna ds. Sieci (Bundesnetzagentur) ogłosiła pierwszy w kraju przetarg na projekty OZE wykorzystujące innowacyjne technologie.

Jak wynika z komunikatu Bundesnetzagentur zostanie przyznana alokacja dla projektów o łącznej mocy 650 MW, z czego 250 MW już zrealizowanych instalacji.

Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 września. O wsparcie mogą ubiegać się zarówno pojedyncze projekty jaki i klastry. Maksymalna wysokość stałej premii rynkowej dla poszczególnych instalacji wynosi 0,03 euro/kWh. W przypadku kryterium łącznej mocy zainstalowanej w projektach wiatrowych bądź fotowoltaicznych premia wynosi 0,075 euro/kWh. Bundesnetzagentur zaznaczyła, że w przypadku chęci zgłoszenia projektów instalacji biomasowych i wiatrowych wymagane jest uzyskanie zgody przed 11 sierpnia. Maksymalna moc projektów, które wiążą się z rozbudową sieci nie może przekraczać 141 MW.

Model wsparcia został skrytykowany przez przedstawicieli sektora, w tym fotowoltaicznego, ponieważ oferuje stałą premię rynkową zamiast elastyczny system dopłat do ceny rynkowej. To oznacza, że w przypadku wystąpienia cen ujemnych nie otrzymają pieniędzy za produkcję energii.

Źródło: PV Magazine

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20