Niemiecka Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur, BNetzA) ogłosiła pierwszą aukcję na zamknięcie elektrowni węglowych o mocy 4 GW. W zamian za wyłączenie instalacji operatorzy będą mogli ubiegać się o rekompensatę w wysokości maksymalnie 165 tys. euro/MWh.

Chętni do udziału w aukcji mogą składać oferty do 1 września. Zwycięzcy otrzymają kontrakty 1 grudnia. Operatorzy tych jednostek będą musieli wycofać elektrownie z hurtowego rynku energii do stycznia 2021 roku, a do lipca 2021 roku przestać spalać węgiel do celów energetycznych.

W aukcji będą mogły wziąć jednostki opalane węglem brunatnym o mocy poniżej 150 MW. W przypadku pozostałych instalacji harmonogram odłączeń został ustalony z operatorami wcześniej. Druga aukcja zostanie ogłoszona 7 grudnia, a termin składania ofert upłynie 4 stycznia 2021 roku. Jak zapowiedziała BNetzA oferowana moc ma wynieść 1.5 GW, a maksymalna kwota rekompensaty – 155 tys. euro/MWh. Operatorzy zwycięskich instalacji będą musieli wyłączyć je do końca przyszłego roku.

Zgodnie z ustawą o wycofywaniu się węgla, aukcje na zamknięcie mocy węglowych będą odbywać się do 2027 roku. Do 2038 roku Niemcy przestaną wykorzystywać węgiel do produkcji energii.

Na koniec czerwca udział OZE w energii produkowanej w Niemczech wyniósł 55,8%. To o 8,8% więcej niż w styczniu tego roku. Od początku roku do końca czerwca produkcja energii w Niemczech wyniosła 243,8 TWh, z czego 136,1 TWh wyprodukowano w instalacjach słonecznych, wiatrowych, biomasowych i wodnych.Niemcy, które są największą gospodarką w Europie, chcą aby udział OZE w miksie energetycznym wyniósł 65% do 2030 roku.

Źródło: Argus

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20