Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Niemczech może zostać powstrzymany. Przedstawiciele organizacji sektorowych wzywają rząd do jak najszybszego wytyczenia nowych obszarów do budowy instalacji offshore, które są potrzebne m.in. do produkcji zielonego wodoru.

W pierwszej połowie 2020 roku uruchomiono projekty o mocy 219 MW. Dzięki czemu łączna moc zainstalowana w offshore w Niemczech wzrosła do 7,76 GW i tym samym spełniając cele na ten rok.

Jednak dalszy rozwój instalacji morskich może być zagrożony ,,nie tylko ze względu na długi okres planowania inwestycji”, przekonują stowarzyszenia branżowe BWE, BWO, VDMA, WAB i Offshore-Windenergie foundation. – Od dawna ostrzegaliśmy, że mamy do czynienia z luką generacyjną. Teraz jesteśmy w jej środku – uważa sektor.

– Jeżeli teraz zostanie obrany właściwy kurs, to projekty offshore nie tylko w znaczący sposób przyczynią się do trwałego ożywienia gospodarczego po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa, ale również w znacznym stopniu przyczynią się do osiągnięcia celów klimatycznych, zagwarantują bezpieczeństwo dostaw energii w czasie transformacji energetycznej – uważają przedstawiciele sektora.

Kontrakty różnicowe przyspieszą rozwój offshore?

– Potencjał do rozwoju projektów w akwenie Morza Północnego i Bałtyckiego nie został jeszcze wyczerpany. W krótkim czasie można zbudować instalacje o mocy 1,86 GW – dodają.

Tego lata uruchomiono instalację Borkum 2 o mocy 200 MW. Według danych Argus w 2022 roku zostaną przyłączone farmy o mocy 325 MW, w 2024 – 770 MW, a w 2025 – 2 GW.

Według branży kontrakty różnicowe (CfD) pomogłyby w przyspieszeniu rozwoju offshore w Niemczech. Jej zdaniem kontrakty różnicowe można byłoby połączyć z umowami zakupu energii elektrycznej bezpośrednio od producentów energii (PPA). Powołując się na wyliczenia Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych (DIW Berlin) przedstawiciele sektora przekonują, że dzięki kontraktom CfD koszty produkcji energii mogłyby spaść nawet o 30%.

Zielony wodór z offshore

Zwrócili również uwagę na możliwość wykorzystania morskich farm wiatrowych do produkcji wodoru. Sektor zaapelował do rządu, aby jak najszybciej wyznaczył nowe obszary gdzie mogą powstawać instalacje offshore i ogłosił aukcje.

Ogłoszona w czerwcu strategia wodorowa Niemiec otwiera możliwości wykorzystania morskich instalacji wiatrowych o mocy ok. 3 GW do produkcji zielonego wodoru.

Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (Bundesamt für Seeschifffahrt und Hydrographie) we wstępnym projekcie planu zagospodarowania obszarów morskich wskazała dwa obszary do rozwoju projektów Power-to-X na Morzu Północnym i Bałtyckim. Dokument ma zostać zatwierdzony w 2021 roku.

W czerwcu rząd Niemiec dokonał zmian w prawie i zwiększył cel mocy zainstalowanych w offshore do 20 GW w 2030 i 40 GW w 2040 roku.

Źródło: Argus/OffshoreWind.biz

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20