Niemiecko-Rosyjska Izba Handlowa zaproponowała rozszerzenie współpracy energetycznej między Rosją a Niemcami, a także wspólną budowę instalacji do produkcji wodoru. Surowiec mógłby być dostarczany np. gazociągiem Nord Stream 2.

– Niemcy i Rosja powinny wykorzystać wieloletnie, udane partnerstwo w obszarze ropy i gazu, aby ściślej współpracować przy rozwoju wodoru, technologii przyjaznych klimatowi – wynika z pisma przesłanego przez Izbę do ministerstw energetyki obu państw.

Według Matthiasa Scheppa, przewodniczącego Izby Handlowej, w ramach projektu pilotażowego oba kraje powinny zbudować instalację do produkcji wodoru. Podkreślił przy tym, że Rosja i Niemcy cieszą się tradycyjnie silnym i strategicznym partnerstwem w obszarze ropy i gazu czego przykładem jest współpraca przy budowie gazociągu Nord Stream 2.

Zdaniem Izby inicjatywa wodorowa może wzmocnić partnerstwo energetyczne, a także przyczyni się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, co jest zgodne z porozumieniem paryskim.

Niemcy są gotowe przeznaczyć ok. 2 mld euro na projekty z udziałem partnerów zagranicznych, w tym z Rosji.

– Rosja jako największy kraj na świecie i supermocarstwo energetyczne z kolosalnymi zasobami wody jest idealnym partnerem do takiej współpracy – uważają przedstawiciele Niemiecko-Rosyjskiej Izby Handlowej.

Nie wykluczone, że wodór do rozważanej inwestycji mógłby zostać dostarczany przez kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2. Taką możliwość rozważa Gazprom oraz spółki zaangażowane w projekty. Warto zaznaczyć również, że w przeszłości przedstawiciele Niemiecko-Rosyjskiej Izby Handlowej wielokrotnie bronili realizacji projektu przekonując, że budowa Nord Stream 2 ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Wcześniej jako potencjalny kierunek importu wodoru wskazywano także Ukrainę. Według Jeleny Zerkał, doradcy prezesa Naftogazu, Niemcy są zainteresowani wykorzystaniem ukraińskich gazociągów do dostaw wodoru do Europy.

Na początku czerwca rząd Niemiec zaakceptował strategię wodorową. Zgodnie z nią do 2030 roku powstaną instalacje do produkcji zielonego wodoru o mocy 5 GW. Do 2040 roku mają wzrosnąć do 10 GW. 

Źródło: Platts

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20