Rozszerzenie sankcji amerykańskich wobec projektu gazociągu Nord Stream 2 dotknie ponad 120 spółek europejskich i zagrozi miejscom pracy – przekonuje Nord Stream 2 AG, operator kontrowersyjnego projektu.

– Sankcje amerykańskie uderzą w ponad 120 spółek w ponad 12 krajach w Europie. W tej nieprostej sytuacji gospodarczej sankcje zablokują ok. 700 mln inwestycji w dokończenie gazociągu. To są również miejsca pracy w spółkach europejskich, które są zagrożone – uważają Rosjanie.

Zdaniem Nord Stream 2 AG Ponadto sankcje zagrożą ok. 12 mld euro już zainwestowanych w infrastrukturę energetyczną UE, z czego ok. 8 mld w budowę Nord Stream 2 i 3 mld jakie spółki europejskie przeznaczyły na rozwój infrastruktury gazowej w Niemczech i kolejnych 750 mln euro w Czechach. Ta infrastruktura została zbudowana w celu redystrybucji gazu z Nord Stream 2 na rynki w całej Europie.

Już po raz kolejny budowniczowie Nord Stream 2 sięgają po argument strat finansowych spowodowanych rozszerzeniem sankcji przez Stany Zjednoczone. Na początku lipca operator projektu przekonywał, że ich celem ,,jest zwiększenie dostaw do Europy bardzo drogiego amerykańskiego LNG i zniszczenia potencjalnego konkurenta”.

Źródło: TASS

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20