Potencjalne sankcje Stanów Zjednoczonych wobec gazociągu Nord Stream mogą zablokować ok. 700 mln euro inwestycji w jego dokończenie – poinformowała spółka odpowiedzialna za realizację projektu.

– Proponowane przez USA dodatkowe sankcje dotkną bezpośrednio ponad 120 spółek z ponad 12 krajów w Europie. W niełatwej sytuacji gospodarczej sankcje zablokują ok. 700 mln euro inwestycji w dokończenie budowy gazociągu – przekazała spółka Nord Stream 2 AG.

Ponadto sankcje zagrożą ok. 12 mld euro już zainwestowanych w infrastrukturę energetyczną UE, z czego ok. 8 mld w budowę Nord Stream 2 i 3 mld jakie spółki europejskie przeznaczyły na rozwój infrastruktury gazowej w Niemczech i kolejnych 750 mln euro w Czechach. Ta infrastruktura została zbudowana w celu redystrybucji gazu z Nord Stream 2 na rynki w całej Europie.

– Można odnieść wrażenie, że celem sankcji jest zwiększenie dostaw do Europy bardzo drogiego amerykańskiego LNG i zniszczenia potencjalnego konkurenta. Bez gazociągu Nord Stream 2 europejscy odbiorcy przemysłowi i prywatni będą zmuszeni do płacenia co roku więcej kluczowy surowiec energetyczny – uważają przedstawiciele Nord Stream 2 AG.

Niemcy bronią Nord Stream 2

W obronie projektu wystąpiła kanclerz Niemiec Angela Merkel. Jej zdaniem budowa Nord Stream 2 powinna zostać zakończona, a nowe sankcje proponowane przez Stany Zjednoczone wobec gazociągu ,,nie są zgodne z pojmowaniem prawa przez Niemcy”. Po raz kolejny kanclerz Merkel podkreśliła, że Nord Stream 2 to projekt o charakterze ekonomicznym.

Pierwszy gazociąg z Rosji do Niemiec – Nord Stream – został oddany w całości do eksploatacji w 2012 roku. Jego przepustowość wynosi 55 mld m3 rocznie. Przez Nord Stream 2 będzie mogła płynąć taka sama ilość gazu. Planowany gazociąg może zagrozić rozwojowi rynku w regionie i konkurencji ze strony dostaw z nowych źródeł nierosyjskich. Ponadto uruchomienie Nord Stream 2, forsowanego przez Rosjan, pozbawiłoby Ukrainę roli państwa tranzytowego i przychodów sięgających ok. 3 procent PKB.

Źródło: RIA Novosti

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20